Proti zrušeniu gastrolístkov, ktoré navrhuje minister hospodárstva Juraj Miškov, je aj Konfederácia odborových zväzov, aj zamestnanci. Tí to vnímajú ako stratu určitého benefitu. Mnohí naši čitatelia vyjadrili svoje obavy nad tým, že by sa príspevok na stravu mal stať súčasťou mzdy.
Mariosss sa na zrušenie stravných lístkov pozerá z ekonomickej stránky. „Ich zrušením sa docieli to, že priemerná mzda na Slovensku stúpne o sumu stravných lístkov. Je to perfektný ťah, z mesiaca na mesiac priemerná mzda vyskočí hore a budeme si gratulovať v grafoch. Reálne ale ľudia budú na tom ešte horšie a ceny obedových menu sa budú zvyšovať, keďže tu nebude nič také ako cena gastrolístka versus cena obedového menu,“ upozorňuje čitateľ.
"Všetko, čo je pre ľudí dobré, idú brať alebo meniť. Komu zase teraz vadia gastrolístky?" nechápe Anikó.
Mnohí z tých, ktorí „gastráče“ využívajú, vedia, že keby ich nemali, peniaze by padli za iný tovar. Píše o tom aj Michal: „Som za ponechanie gastrolístkov. Keď bude finančná náhrada za stravovanie, zamestnanci sa nebudú za tieto finančné prostriedky stravovať, ale kupovať si iné veci, nie potraviny. Najlepšie by bolo, aby sa o stravovanie postaral zamestnávateľ, čo však v mnohých prípadoch nie je možné.“
„Osobne som gastráčom rád, lebo som šetrný človek a asi by som nechodil na teplý obed, keby to nebolo tak trošku ´povinné´. Práve gastráče mi pomáhajú pravidelne sa stravovať, čo je vlastne aj ich účelom,“ vraví Kristián.
Zrušenie gastrolístkov sa nedotkne iba tých, ktorí ich využívajú na nákup stravy, ale aj zamestnancov spoločností, ktoré ich poskytujú. Upozornila na to jedna z čitateliek. „Mám dojem, že táto vláda sa chce zapísať do dejín Slovenska produkovaním nezamestnaných. Myslel už niekto na to, koľko ľudí zamestnávajú spoločnosti poskytujúce túto službu?“ pýta sa.
Čitateľ podpísaný ako Zlozityclovek hovorí o tom, že zrušenie gastrolístkov sa dotkne aj gastronomických zariadení. „Viacerí členovia mojej rodiny robia v gastronómii a majú značnú časť dennej tržby v gastráčoch. Ak tie nebudú, neveria, že ľudia budú chodiť v takom počte. Budú musieť znížiť cenný, tým pádom príde ešte menej ľudí a nakoniec prídu o prácu. Kto bude potom živiť nezamestnaných? Zvýšia sa opäť dane a odvody, ktoré sú už dnes na hranici znesiteľnosti,“ obáva sa diskutujúci.
Liria sa zamyslela, komu zrušenie gastrolístkov vlastne prospeje. „Zamestnanci sa dnes za ne najedia, kúpia si potraviny. Je to čiastka, z ktorej sa neplatí daň, ani odvody, nemožno ju zraziť alebo exekuovať. Až bude stravné vyplácané spolu s výplatou, nebude to jednoznačná výhoda pre zamestnanca,“ píše Liria a pokračuje. „Je mnoho zamestnávateľov, ktorí majú vlastné kuchyne a varia a j pre cudzích lacnejšie ako je minimálna hodnota gastráčov. Ak sa zrušia, takéto prevádzky to položí. Rovnako je veľa stravovacích zariadení, ktorých značnú časť tržby tvoria gastrolístky za obedové menu. Ak sa takéto prevádzky zrušia, opäť iba pribudnú nezamestaní.“