Vo Vysokých Tatrách sa udomácňuje bobor vodný. Jeden z prieskumníkov tohto chráneného tvora si v severnej časti TANAPu dokonca postavil takmer dvojmetrovú hrádzu. Je pozoruhodné, že mu vôbec neprekážala vysoká nadmorská výška.
„Samotného bobra som síce nevidel, ale som presvedčený, že bol práve v brlohu. A vedľa neho som stál hádam dva kroky,“ vraví Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu. Prítomnosť netradičného zvieracieho návštevníka v malom horskom potoku na severnej časti našich veľhôr potvrdil aj miestny lesník. „Obhryzené časti drevín v okolí postavenej hrádze tomu jednoznačne nasvedčujú. Možno len predpokladať, že tento bobor alebo zrejme až dva jedince so stavbou začali ešte vlani. Naším cieľom však nie je bobra vyhľadať, ale skôr chrániť,“ vysvetľuje zoológ Hybler.
Miesto bobrieho výskytu zostáva utajené, samotnú hrádzu tiež nie je možné zhliadnuť. Nachádza sa mimo značenej trasy. Odborníci však nepredpokladajú, že by sa bobor v týchto končinách zdržal dlhšie. „Prečkal zimu, no zrejme sa vráti do svojho pôvodného revíru, kde má lepšie podmienky na prežitie. Každopádne však ide o výnimočný jav, lebo jeho výskyt v takejto nadmorskej výške aj vyše 1 000 metrov nie je bežný,“ dodáva Hybler. Je totiž otázne, či na danom mieste bude dlhšie nachádzať dostatok potravy.
Do Tatier zašiel bobor na návštevu aj pred dvoma rokmi a vyšliapal si to až na Zelené pleso, kde sa dlhšie nezdržal. Bobor k nám prichádza z Poľska, kde bol vypustený do prírody.