Je súčasťou lužných lesov, ktoré boli vo veľkej miere v minulosti zlikvidované v súvislosti s výstavbou vodné ho diela v Gabčíkove. Lesy sú domovom viacerých vzácnych živočíšnych druhov, najmä vtákov, obojživelníkov a rýb.
Ochranári sa o zachovanie cenného územia pri Dunaji pod Prístavným mostom snažili vyše dvadsať rokov. „Je dôležité, aby sa zachoval momentálny prírodný stav lužného lesa s rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami,“ povedal riaditeľ štátnej ochrany prírody Ján Cibuľa.
V oblasti sa nachádza viacero vodných plôch, v ktorých stále žije bobor. Spomedzi vtákov sa tu vyskytujú sovy, podľa ktorých les aj nazvali, či vzácne druhy ďatľov.
Kapor sazan
Pôvodná nevyšľachtená forma kapra. Má predĺžené telo, ktoré je po celej dĺžke kryté šupinami. Žije najmä v Dunaji a v dolných častiach jeho prítokov. Je celoročne chránenou rybou.
Bobor vodný
Je najväčší európsky hlodavec, jeho život je spätý s vodou. Obydlia si stavia tak, že vchod je pod vodou, pričom samotný brloh je položený vyššie. Jeho charakteristickým znakom je plochý chvost, asi 30 cm dlhý a 12 centimetrov široký.
Ďateľ čierny
Najväčší európsky ďateľ dosahuje dĺžku tela až 46 centimetrov. Má čierne perie, okrem temena hlavy, ktoré je nádherne červené. V lese sa živí predovšetkým mravcami, ktoré vyďobáva z dreva.