Do vodárenskej nádrže Starina (okr. Snina) sa jej zmestí až 60 miliónov kubických metrov. Táto priehrada zásobuje pitnou vodou prakticky celé východné Slovensko.
Starina je obohnaná pletivom a stráži ju strážna služba. Pod hrádzou sú vybudované dva tunely, ktoré sa pretínajú. „Majú tri vstupy. Jeden je v administratívnej budove, druhý v odbernej veži v nádrži a tretí nad výpustom,“ uviedol vedúci vodného diela Juraj Motyčka (54) zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„Na viacerých miestach sú dilatometrické skoby. Hrádza je postavená z betónových blokov a pomocou tohto zariadenia sa dá zistiť, či sa neposúvajú,“ vysvetlil Motyčka. Zo Stariny je vyvedené potrubie s priemerom 1,2 metra, cez ktoré sa voda dostáva do úpravne v desať kilometrov vzdialenom Stakčíne. Keďže Stakčín je pomerne vysoko, z úpravne prevažne samospádom putuje aj do Košíc a Prešova.
Kvalitu testujú pstruhy a mušle
V úpravni vody v Stakčíne (okr. Snina) testujú vodu pstruhy a mušle. Ak jej kvalita klesne, pstruh už nevládze vo vytvorenom protiprúde plávať a naráža do mriežok, ktoré sú v akváriu. Podľa počtu úderov vyhodnocujú jej čistotu. Mušle sa zasa pri znečistenej vode zatvárajú.