Odborníci touto metódou bez chirurgického otvorenia lebky ošetrujú aj inak ťažko prístupné cievy a výrazne sa skracuje aj hospitalizácia.
„V hlave mi pukla cieva, pocítila som prudkú bolesť a zvracala som. Po zákroku som už úplne v pohode a je to úžasný pocit. Mohla som sa venovať už aj svojmu koníčku - turistike,“ povedala pacientka z Košíc Ružena Bergerová (51), ktorú museli hospitalizovať prvýkrát v živote. Uľavilo sa jej však aj preto, lebo po 33 rokoch prestala fajčiť...
Pani Bergerová však nepodstúpila náročný chirurgický zákrok, ale novú endovaskulárnu liečbu, ktorá skracuje hospitalizáciu na zhruba dva až tri dni. Zhruba 80 minút ju operoval Piotr Pedowski z kliniky rádiodiagnostiky Univeritnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. „Pacientom sa v oblasti slabín vpichne do stehennej tepny zhruba pol milimetra hrubá a až 1,5 metra dlhá trubička, ktorá sa zavedie až do hlavy. Pomocou monitora a prenosu obrazu sa vydutie vyplní špeciálnymi platinovými špirálami. Tie zabránia prasknutiu vydutia tým, že ju vyradia z krvného obehu,“ vysvetlil Pedowski.
Prednosta neurochirurgickej kliniky Miroslav Gajdoš doplnil, že najväčšími rizikami mozgových príhod sú vrodené danosti, ale aj fajčenie, zlá životospráva a stres. Až polovica pacientov sa pri náhlych cievnych príhodách ani nedožije prevozu do nemocnice, no práve nová metóda dáva veľkú šancu na prežitie. Tieto zákroky, ktoré vyjdú až na 13 200 €, plne hradia zdravotné poisťovne.