O zeleninu sa niekoľko mesiacov staralo 15 baníkov s manželkami, teplo v skleníku paradajkám v chladnom období zabezpečovalo podzemné ložisko uhlia.
V skleníku zbiera paradajky aj baník Dušan Ďurišek (52). Pod zemou odrobil neuveriteľných 29 rokov. „Práca pod zemou bola ťažká manuálna drina. Toto je niečo úplne iné a veľmi ma to baví,“ povedal bývalý baník D. Ďurišek. Pestovateľka Eva Rajnohová (33) hovorí: „Staráme sa o viac ako 50-tisíc rastlín. Keď je slnko, dozrieva ich viac. Už som ich aj chutnala. Sú sladké aj preto, že dozrievajú na kmeni, tie z hypermarketov majú trávnatú chuť preto, lebo ich zbierajú ešte zelené,“ povedala.
Skleník je vykurovaný podzemným ložiskom uhlia.
Podľa projektového manažéra Hornonitrianskych baní Stanislava Gurského dozreli prvé paradajky koncom februára. „Začiatkom marca začala červenieť aj hlavná odroda Levanzo. Zatiaľ denne zbierame do jednej tony úrody. Predpokladáme, že tento mesiac by sme mohli nazbierať tonu. Produkcia by mala ešte stúpnuť. Do konca novembra by celková úroda mohla byť 750 až 780 ton paradajok z tohto skleníka,“ povedal S. Gurský.
Deväťdesiat percent z úrody poputuje do veľkoobchodov, zvyšok zostane v regióne. Podľa S. Gurského sú paradajky chuťovo výborné. „Je to strapcová paradajka. Zbiera sa, až keď dozrie posledný piaty plod na strapci,“ dodal S. Gurský. Rajčiny sú ekologické. Chémiu chce baňa použiť iba ak to bude nevyhnutné. Rastliny opeľujú čmeliaky. Okrem paradajok pestujú baníci pod zemou aj hlivu ustricovú