Prístroj s názvom da Vinci majú zapožičaný na pol roka z Česka za pol milióna českých korún mesačne. Neskôr bude možné ho aj odkúpiť. Slovensko je posledná krajina v EÚ, ktorá takýto robotický systém nemá.
V Európe sa v súčasnosti používa 316 takýchto robotických systémov. V Česku je ich 9, používajú ho v Rumunsku i Slovinsku, no na Slovensku nie je žiadny. Preto vedenie banskobystrickej nemocnice verí, že štát nájde peniaze na jeho odkúpenie. Moderný robotický systém da Vinci, ktorého cena je približne 2,5 milióna eur, nemôže podľa lekárov nahradiť chirurga, ale významne spresňuje jeho prácu. Mimoriadne pohyblivé operačné nástroje ovláda operatér na diaľku z ovládacej konzoly a jej ramená vykonávajú operáciu v tele pacienta. Lekárovi pri operácii pomáha aj zväčšený 3D obraz operačného poľa.
Mimoriadne pohyblivé operačné nástroje ovláda operatér.
Ako prvý s da Vincim na Slovensku operoval Vladimír Baláž, prednosta II. Urologickej kliniky. Išlo o radikálnu prostatektómiu, ktorá sa robí pri lokalizovanom štádiu rakoviny prostaty. „Oproti klasickej chirurgickej operácii tento systém zvyšuje presnosť a spoľahlivosť výkonu. Má aj väčší rozsah pohybu, než umožňujú ľudské ruky a dochádza k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív. Skvalitňuje a zrýchľuje rekonvalescenciu pacienta, teda sa vie v oveľa kratšom čase začleniť do normálneho života,“ dodal Baláž, podľa ktorého chcú robotický systém využiť nielen pri urologických, ale aj gynekologických a chirurgických operáciách.