Asi stovku miestnych „naj“ zbieral fanúšik histórie približne osem rokov, prehľadal všetky dostupné archívy a odhalil aj niekoľko tajomstiev staručkých povál rodinných domov. „História Hnúšte je naozaj mojou vášňou, venujem sa jej už 25 rokov,“ priznáva sa Martin Pliešovský.
V tomto meste sa narodil, vyrastal a teraz tu pôsobí ako riaditeľ miestneho kultúrneho strediska. „Každá ulica či budova tu majú bohatú históriu, preto som sa rozhodol ich spísať do monografie,“ vysvetľuje. Súčasťou pripravovanej knihy bude aj akási „Guinnessova“ kniha rekordov zachytávajúca stovku „naj“ ulíc, budov, mostov, kopcov či stromov v Hnúšti. „Monografiu spolu s knihou hnúšťanských rekordov by sme mali pokrstiť už v máji, verím, že sa ľuďom bude páčiť,“ dodáva Pliešovský.
Najkrajší objekt
Budova v súčasnosti chátra, voľakedy to bola vila lekárnika Júliusa Petrivalského. Postavená je z peštianskej pálenej tehly. „Chcel by som, aby v tejto vilke bolo menšie literárne múzeum a informačné centrum,“ hovorí Pliešovský.
Najstarší strom
Martin Pliešovský pred najstarším hnúšťanským stromom katalpou. Rastie na mieste, kde bol voľakedy park. Miestni šľachtici ju vysadili v 17. storočí. Obvod jej kmeňa je takmer štyri metre, výška jedenásť metrov. Najčastejšie rastie v Severnej Amerike.
Najstaršia rotačná pec
Najstaršia rotačná pec na svete, ktorá spaľuje magnezit, je v Hnúšti! Do prevádzky ju uviedli pred sto rokmi a doposiaľ je plne funkčná.