Pred 55 rokmi chodili Bratislavčania obdivovať obrovskú ľadovú plochu, na ktorú sa v roku 1956 rieka zmenila v dôsledku mimoriadne silných mrazov. V niektorých miestach mal ľad až 1,8 metra, museli ho preto rozbíjať bombardovaním z lietadiel. Tuhé mrazy v čase od 20. februára do 3. marca 1956 úplne zastavili tok Dunaja v Bratislave. Hladina vtedy vystúpila až do výšky 912 cm. S bombardovaním ľadu sa začalo pre obavy, že kryhy poškodia piliere Starého mosta.
Hoci dnes by to málokto povedal, zamrznutie Dunaja nebolo v minulosti ničím výnimočným. Prvý záznam o tom pochádza už z roku 793. Ľadu bolo vraj toľko, že sa roztápal ešte aj v lete pri ústí do Čierneho mora. Vtedajší obyvatelia však zamrznutý Dunaj začali využívať na prepravu tovaru. Roztápajúca sa masa ľadu však vedela ľudí aj riadne potrápiť. V roku 1850 zaplavila Bratislavu ľadová povodeň. Ešte dodnes je na múre Primaciálneho paláca značka vo výške 182 cm nad chodníkom, kam siahala ľadová voda. Podľa dobových prameňov mal tento živel na svedomí až 6 ľudských životov.
Bratislavčania mohli chodiť z jednej strany na druhú po rieke aj v rokoch 1927, 1928 či v roku 1963. Niečo podobné však už s najväčšou pravdepodobnosťou v našom hlavnom meste tak skoro nezažijeme. „Musel by to byť výnimočný stav. Úplne sa totiž zmenili podmienky a Dunaj je dnes iný ako pred rokmi. Na rieke napríklad pribudlo množstvo priehrad, z ktorých vyteká teplejšia voda,“ hovorí klimatológ Milan Lapin.