Náš čitateľ dostal takúto ponuku priamo od majiteľa autoškoly v blízkosti hlavného mesta. Za vopred vybratý záverečný test od neho pýtal 50 eur, rovnakú sumu chcel zaplatiť aj za „zvládnutie“ záverečných jázd. Jedinou úlohou čitateľa bolo prísť na jazdu vtedy, keď bude dohodnutý správny skúšajúci komisár a prejsť v aute 100 metrov.
Policajné prezídium tvrdí, že proti nekalým praktikám pri vydávaní vodičských preukazov bojuje. „Zabezpečili sme rotáciu skúšobných komisárov, losovanie, aby neboli možné dohody medzi autoškolami a komisármi,“ tvrdila hovorkyňa Denisa Baloghová.
Podľa osobnej skúsenosti čitateľa Nového Času sa zdá, že to nestačí. „Zaplatiť záverečnú jazdu je možné len pri niektorých skúšobných komisároch. Pokiaľ by prišiel ten nesprávny, mal som zostať práceneschopný,“ opísal nekalé praktiky čitateľ Nového Času. Jazdu síce mal absolvovať, ale podľa dohody mala byť taká ľahká, že by ju určite zvládol a vodičské oprávnenie potom dostal.
V súčasnosti vyjde vodičský kurz na osobný automobil v autoškolách približne na 450 eur. Podľa čitateľa stačí záujemcovi len 100 eur navyše a schopnosť prejsť autom aspoň 100 metrov, aby vodičské oprávnenie dostal. O úrovni výcviku v niektorých autoškolách svedčia aj skutočnosti, že celkový podiel neúspešnosti žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia na záverečných skúškach v roku 2010 predstavoval v Slovenskej republike 28,96 %. Najhoršie na tom bol Košický kraj s 34,10 %. Naopak najlepšia situácia bola v Banskobystrickom kraji s 23,80 %.