Egyptské múmie ticho odpočívajú a strážia si svoje tajomstvá v prízemnej časti kaštieľa Betliar či v múzeách v Rimavskej Sobote a Bratislave.
V 19. storočí boli múmie vo veľkej obľube zberateľov a cestovateľov. Múmiu z Gemersko-malohontské ho múzea v Rimavskej Sobote kedysi kúpil zberateľ István Munkácsi. „Žena s menom Tašeritnetiah je časovo datovaná do obdobia od roku 1 087 až 664 pred Kristom. O kvalitnej práci balzamovačov svedčí, že dodnes je zachovaná v dobrom stave,“ povedala Oľga Bodorová, riaditeľka múzea. „Tašeritnetiah zomrela vo veku 50 až 70 rokov na chorobu podobnú dnešnej osteoporóze. Dožila sa teda pekného veku, lebo vtedy bol vekový priemer oveľa nižší ako teraz,“ dodala Bodorová.
V Betliari pri Rožňave uchovávajú tiež dve vzácne múmie. Jedna patrí Amonovmu kňazovi s pravdepodobným menom Nebej. „Táto múmia pochádza z obdobia takých významných faraónov ako Amenhotep IV. či Tutanchamón. Múmia je vysoká 163 centimetrov a kňaz zomrel vo veku 30 až 40 rokov,“ povedala odborníčka Silvia Lörinčíková. Druhou vzácnosťou je múmia dieťaťa, ktoré zomrelo vo veku 1,5 až 2 roky. „Môžeme pred pokladať, že išlo o dieťa z bohatšej rodiny. Na múmii sa našli aj zvyšky náhrdelníka a náramku z korálikov. Boli to prejavy lásky rodičov, ktorí prišli o to najcennejšie,“ dodala Lörinčíková.
Ďalšie dve hodnotné múmie má vo svojich zbierkach Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea v Bratislave. Jednou z nich je pravdepodobne muž, ktorý zomrel vo veku okolo 30 rokov. Druhou je tiež muž v približne v rovnakom veku. Tomu pri balzamovaní nahradili ľavú ruku drevenou protézou a pravdepodobne omylom má 6 prstov.