Rodný dom Boženy Slančíkovej Timravy v obci Polichno (okr. Lučenec) je v havarijnom stave. Vedeniu obce a ani cirkvi, ktorá dom vlastní, sa zatiaľ nepodarilo na rekonštrukciu získať peniaze. Štát sa k tejto kultúrnej pamiatke správa doslova macošsky.
Budova, kde sa známa slovenská spisovateľka narodila a žila desiatky rokov, pochádza z roku 1827. V súčasnosti je dom neobývaný, v 2 izbách je múzeum, kde vystavujú veci z obdobia, keď Timrava žila. „Budova patrí svojím významom ku klenotom slovenského kultúrneho dedičstva. Unikátna fara má síce fasádu vyzdobenú altánkom a tabuľami, no v skutočnosti je jej stav havarijný,“ hovorí správca nehnuteľnosti Pavel Kyseľ.
Podľa neho štát kedysi budove pridelil štatút národnej kultúrnej pamiatky, no tým sa jeho aktivita skončila. „Už dvakrát sme žiadali ministerstvo kultúry o poskytnutie dotácie na obnovu, no neuspeli sme. Pritom počas celého roka tu môžu turisti a učiteľky s deťmi z celého Slovenska na vlastné oči vidieť miesto, kde Timrava žila a tvorila. Dokedy však budú výlety možné, nevieme,“ dodal Kyseľ, podľa ktorého na dome zateká strecha, preráža aj spodná voda a nadmerná vlhkosť či škodcovia sú hrozbou, že sa zničia vzácne originálne exponáty. Voda zateká aj do elektriny a teda môže celý dom kedykoľvek vyhorieť.
TETA Z POLICHNA
Popredná predstaviteľka druhej vlny literárneho realizmu Božena Slančíková Timrava sa narodila v roku 1867 v Polichne. Jej prínos spočíva v novátorskom spôsobe písania. Postavy nenechala trpne prijímať údery osudu, ale viedla ich k tomu, aby sa proti životu, ktorý ich utláčal, búrili. Písala poéziu, divadelné hry, ale aj desiatky diel prózy, medzi nimi aj známych Ťapákovcov. Zomrela v roku 1951.