Plány na oživenie tradície sú stále reálnejšie, slovensko-kanadská firma už spresňuje množstvo zásob tejto vzácnej rudy. A tie patria medzi najväčšie na Slovensku! Prípravy na získanie povolení už vrcholia, vŕtať by mohli začať už v marci. Po útlme baníctva v okolí je to dobrá správa, lebo prácu tu získa asi 130 baníkov.
„Projekt Strieborná je v štádiu prípravy na získanie povolení banskej činnosti. Týka sa to aj postupného odvodnenia zakonzervovanej Bane Mária. Potom sa začne so stavbou zariadení na úpravu a so samotným vŕtaním sa počíta už v marci,“ uviedol konateľ spoločnosti GemerCan Martin Zahorec. Na spustenie ťažby majú od pridelenia dobývacieho priestoru päť rokov. Podľa odborníkov žila Strieborná obsahuje v tejto zatopenej a nevyužívanej bani minerál striebronosný tetraedrit, pričom koncentrácia striebra patrí medzi najväčšie na Slovensku! „Zásoby rúd sú dostupné aj z údajov počas prieskumov v 80. až 90. rokoch. Pri plánovanej kapacite 350 ton denne by mali vystačiť na ťažbu v rozpätí 10 - 18 rokov. Predpoklady sú však len ilustračné. Ovplyvňujú ich totiž ceny komodít na trhu, ktoré sa nedajú odhadnúť na také dlhé obdobie,“ vysvetlil Zahorec.
Presné počty baníkov, ktorí v tomto regióne s takmer 30 % nezamestnanosťou nájdu robotu, ešte nie sú známe. Zahorec však potvrdil, že na základe objemu ťažby a úpravy vyťaženej rudy sa počíta so zhruba 130 pracovníkmi. Predpokladané investície sa pohybujú okolo 50 mil. € vo forme úverov a z kapitálových trhov materskej spoločnosti.
Práca pre baníkov
V Gemerskej Polome sa už ťaží kvalitný mastenec, ktorý sa používa pri výrobe plastov, farieb, v kozmetike a gumárenskom priemysle. V Hnileckej doline vo Švedlári už finišujú s prípravami priemyselného parku. Pri ťažbe kremeňa získa prácu vyše 200 Spišiakov. Pred vyše dvoma rokmi v Nižnej Slanej skrachovala baňa na ťažbu sideritu a prepustili 600 baníkov. Vyše stovke z nich sa však núka práca po spustení výroby vysokopecných peliet, prípadne aj ďalším baníkom, ak sa obnoví ťažba rudy v menšom rozsahu.