Od urýchľovača voľných elektrónov, ktorý v týchto dňoch stavajú v nemeckom Hamburgu 30 metrov pod zemským povrchom, si naši vedci veľa sľubujú. Očakávajú, že prispeje k pokroku v boji proti chorobám, ale aj pri výrobe nových materiálov. RTG laser Novému Času predstavil jeho spolutvorca, fyzik Pavol Sovák, ktorý je dekanom Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. RTG laser vyvíjajú vedci už päť rokov.
„Ide o 3,4 kilometra dlhý urýchľovač voľných elektrónov v tvare tunela. Skonštruovaný je tak, že na výstupe získame laserový lúč unikátnych kvalít vytvorí až 30-tisíc zábleskov za sekundu. Zatiaľ žiaden zdroj na svete nie je schopný vyprodukovať lúč takej intenzity,“ vraví profesor Pavol Sovák. Očakáva, že laser bude vedcom pomáhať v boji proti chorobám, pri výrobe nových materiálov, ale aj v biológii, chémii či fyzike, a to najmä na základe toho, že zviditeľní extrémne rýchle procesy hmoty a vytvorí z ich pohybu akýsi film. Dokončiť by ho mali v roku 2014.
Profesor Sovák potvrdzuje, že urýchľovač môže výrazne prispieť k objavom, ktoré zlepšia kvalitu života ľudí na Zemi. „Ak sa podarí naplniť zámery tohto zariadenia, potom aj šanca na prevratné objavy a na najväčšie méty medzinárodných tímov stúpne. Naše aktivity však nie sú motivované oceneniami. Skôr tým, že slovenská veda má priestor na uchádzanie sa o unikátne projekty,“ dodal P. Sovák na margo toho, že ich tím ašpiruje na zisk Nobelovej ceny.
Majetok za 1,1 miliardy eur
Hodnota budovaného zariadenia ako obchodnej spoločnosti European XFEL, ktorej je Slovensko spoluzakladateľom, je 1,1 miliardy €. Slovensko ako akcionár má právo rozhodovať nielen o podmienkach využívania zariadenia, ale naši vedci sú už teraz prizvaní na vývoj nových experimentálnych metód, ktoré laser bude vyžadovať. Takisto sa môžeme zúčastňovať na tendroch na dodávky komponentov RTG lasera.