Slovenka Jana Volná (30) žije v Hurghade už sedem rokov. Vydala sa za Egypťana, s ktorým má dvoch synov. Včera mala šancu nastúpiť do vládneho špeciálu a vrátiť sa na Slovensko. Chvíľu nad tým aj uvažovala. Nakoniec zostala. Odísť 3 000 kilometrov s deťmi od manžela nechcela. Z obavy, že egyptské úrady opäť vypnú internet, obmedzia mobily a ona nebude vedieť, čo sa s ním deje.
Už aj v turistickom centre pocítili krízu, ktorú spôsobili nepokoje. Aj keď násilností je málo, na čerpacích staniciach chýba benzín, začína chýbať balená voda a potraviny rýchlo miznú z pultov obchodov, ktoré ešte zostali otvorené. Jana niekoľko dní rozmýšľala, či nastúpi na vládny špeciál, ktorý včera evakuoval Slovákov z krajiny. Jej manžel Karawan však nemá chybou slovenských úradov platné víza, a tak sa rozhodla zostať. Bez neho odísť nechcela.
„Po skúsenosti z minulých dní, keď sme tu boli bez internetu a telefonického spojenia, vieme, že tá situácia sa môže kedykoľvek opakovať. S rozdielom, že by som bola s deťmi na Slovensku, manžela a otca by mali 3 000 km ďaleko, v krajine, kde sú nepokoje, a nemali by sme o ňom žiadne správy,“ hovorí Jana, ktorá v Egypte žije sedem rokov. Aj keď na prítomnosť vojakov v turistickom centre si za ten čas zvykla, priznáva, že to, čo sa deje posledné dva týždne v Egypte, jej na dobrom pocite nepridáva. „Máme strach. Veríme však, že vyhrotená situácia nepotrvá dlho. V Hurghade sme relatívne v bezpečí. Vždy to bola vojenská zóna. Na cestách sú obrnené transportéry,“ opisuje momentálnu situáciu v turistickom letovisku.
Aj keď v meste bolo niekoľko menších demonštrácií, konflikty nie sú zďaleka také veľké ako v iných veľkých metropolách. Krízu v krajine však pocítili aj tu. „Jazdí málo áut, je tu nedostatok benzínu. Banky sú zavreté, obchody s luxusným tovarom, ktoré sa boja rabovania, tiež, veľké potravinové obchody murujú svoje presklené výklady. Na uliciach nie sú takmer žiadni cudzinci. Miestni majú strach najmä z možného nedostatku potravín, úžitkovej a pitnej vody,“ dodáva. Oni však, našťastie, pred niekoľkými dňami nakúpili dostatočné zásoby. V neturistických centrách je situácia, samozrejme, úplne iná. V takmer každom meste sú neprestajne protivládne demonštrácie, život je úplne ochromený.
„Už je tam nedostatok potravín, navyše situáciu komplikujú políciou vypustení väzni, ktorí majú zastrašovať bežných ľudí a ktorí vykrádajú, okrádajú a ubližujú,“ dodáva. Už s príchodom našich jarných prázdnin sa mala v Egypte začať nová turistická sezóna. Je jasné, že zďaleka nebude taká ako vlani. „Rozprávala som so susedom, majiteľom hotela. Koncom týždňa odchádzajú poslední turisti zo Švédska a žiadne nové rezervácie nemajú,“ zdôrazňuje. Väčšina zamestnancov dostane dovolenku na neurčito, posilnia akurát ochranu hotela. Všemožne sa tak snažia zminimalizovať náklady. „Majitelia hotelov priznávajú, že netušia, čo majú čakať. Zo skúseností vedia, ako reagovať na teroristické útoky, ale nevedia, čo majú čakať teraz,“ uzatvára mladá Slovenka.