Facebookový vírus znepríjemnil život mnohým užívateľom, zaregistrovaným na tejto sociálnej sieti. Podľa skúseností našich čitateľov, o ktoré sa s nami podelili, sa do počítača dostane najčastejšie kliknutím na link, odkazujúci na zaujímavé fotky. „Od kolegyne, s ktorou sme boli na dovolenke, mi správou prišla fotka, tak som si myslela, že posiela foto z dovolenky. Otvorila som ju a počítač mi začal sťahovať rôzne aktualizácie a súbory,“ píše Ciska. Hoci počítač hneď vypla, bolo už neskoro. „Zmizla mi tapeta z obrazovky a laptop na nič nereagoval,“ opisuje svoju skúsenosť čitateľka. Tá sa musela obrátiť na odborníka z IT oddelenia, pretože vírus napadol jej firemný laptop. Dozvedela sa však zaujímavú vec: „Polovica firmy vraj má takto zavírený počítač. Zároveň sa prezradilo, že chodíme na facebook počas pracovnej doby,“ zdôverila sa Ciska, ktorá má našťastie tolerantného šéfa.
Michalovi tiež prišla od kamaráta výzva na prezeranie vtipných fotiek. „Klikol som naň až keď mi ten link posielal asi každú minútu a nereagoval na moje otázky na chate. Vyzvalo ma uložiť súbor a ja som to aj spravil.“ Súbor si Michal uložil na plochu a keď sa naň chcel pozrieť, nevidel ho. „Zapol som antivírusový program a ten našiel 5 vírusov. Teraz som plný očakávaní, čo bude ďaleja a pre lepší pocit mám stále spustenú kontrolu,“ píše Michal.
Na upozornenie na facebookový vírus si spomenul Jany, len čo mu prišla správa od dievčaťa, s ktorým často nekomunikuje. „Keď som videl odkaz na nejaké foto, hneď som si spomenul na avizované články o víruse. Keď som odpísal, užívateľ bol offline. Preto si myslím, že vírus akoby sám prihlási užívateľa, odošle správu a odhlási ho,“ domnieva sa pozorný čitateľ a zároveň posiela náhľad, ako to vyzerá v praxi.
Keď už raz človek klikne na vírus, je jedno, či je to vírus alebo červ, v počítači mu to zakaždým narobí zbytočný neporiadok. Technicky zdatnejší si s tým vedia poradiť, pre ostatných je riešenie jednoduché. „Základ je nespúšťať spustiteľné veci ak nemáte istotu, čo to je. Prípona .exe fotka určite nebude! Aj keby to bol napríklad SFX archív, dá sa otvoriť vo WinRare bez spúšťania. Kto vám chce poslať fotky, určite napíše, o čo konkrétne sa jedná a radšej sa dvakrát spýtať, ako potom čistiť mašinu. Pokiaľ slovensky hovoriaci kamarát pošle správu v angličtine, vždy je na tom niečo podozrivé,“ radí všetkým čitateľ s nickom Rider.