Entomológii sa venuje 30 rokov a ani na jedného chrobáka nedá dopustiť. „Ľudia sa väčšinou týchto živočíchov štítia, no ani sa im nečudujem. Veď nie je príjemné, keď sa vám doma zjavia ploštice alebo chrobáky. Ja ich zbieram a pre mňa sú mimoriadne krásne,“ hovorí nadšenec.
NAJVÄČŠÍ CHROBÁK
Titanus Giganteus jeho larva má 30 cm, chrobák 22. Žije v Južnej Amerike. V minulosti sa veľmi cenil. „V roku 1910 ho zberateľ orchideí ulovil v povodí Amazonky. V Európe zaň dostal obrovský majetok. Dnes je jeho cena omnoho nižšia,“ vysvetľuje Gabzdil.
POSVÄTNÝ SKARABEUS
Skarabeus bol posvätný chrobák starých Egypťanov. Bol pre nich tiež symbolom zmŕtvychvstania. Skarabeus meria až 3 centimetre, guľôčka jeho trusu má veľkosť pingpongovej loptičky.
NAJVÄČŠIA PLOŠTICA
Lethocerus Grandis meria 12 cm, žije v Amazónii. Je to obľúbená delikatesa domorodcov v Peru. „Ak si však vezme na jedálny lístok ona vás, jej bodnutie je veľmi bolestivé. Navyše svoje obete vysáva,“ opisuje Michalovčan.
NAJJEDOVATEJŠIA MORMOLICA
Nazývaná aj „chodiaci duch“, žije v Malajzii. Na svoju obranu vystrekuje extrémne jedovatý sekrét až do vzdialenosti jedného metra. „Postihnuté miesto je mimoriadne bolestivé. Zasiahnutá časť ochrnie na 24 hodín,“ vysvetľuje entomológ.
POSOL PEKLA ROHÁČ
Najväčší chrobák Európy, u Germánov známy ako posol pekla. „Vraj spôsobuje požiare, pretože priťahuje blesky,“ hovorí Gabzdil. Germáni verili, že do svojich hryzadiel berie uhlíky a hádže ich na strechy.
NAJVÄČŠIA OSA
Žije v juhovýchodnej Ázii, rozpätie krídel má 8 cm. Jej bodnutie je mimoriadne bolestivé.