Svetový unikát. Pod vrchom Strieborná pri Cinobani (okr. Poltár) archeológovia skúmajú pohrebisko z obdobia mladšej doby bronzovej až staršej doby železnej. Doteraz našli takmer 200 hrobov kyjatickej kultúry. Nálezisko objavil Mirko Peťko (60) z neďalekej Lovinobane.
Nálezisko v Cinobani je unikátne tým, že nikde inde sa zatiaľ nepodarilo nájsť pohromade dedinu, pohrebisko a hradisko z obdobia kyjatickej kultúry (obdobie od 12. do 8. storočia pred naším letopočtom). Kyjatická kultúra, ktorá sa vyznačuje spopolňovaním mŕtvych, dostala názov podľa obce Kyjatice (okr. Hnúšťa), kde odkryli prvé nálezisko z tohto obdobia.
„Kamarát našiel pod vrchom Strieborná črepiny. Z literatúry som zistil, že by mohlo ísť o nálezisko kyjatickej kultúry. Odvtedy som tam chodil pravidelne, až kým som neobjavil prvý hrob,“ povedal Mirko Peťko, amatérsky historik a archeológ. „Kyjatičania sa dožívali približne 25 rokov. Úmrtnosť detí bola väčšia ako 50 %,“ vysvetľuje Peťko. V nálezisku v Cinobani našli keramické urny, bronzové ihlice, britvy či vázy. Všetko skončilo v archeologickom ústave v Nitre.