Naša krajina je pestrejšia, než si myslíme! Nová výstava v Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea vás na takmer 900 m2 prevedie svetom živej prírody. Organizátori sem umiestnili viac ako 2 000 druhov rastlín a 1 200 živočíchov žijúcich u nás.
Môžete si tu pozrieť 240-ročný herbár slávneho mnícha Cypriána alebo vodného obra vyzu veľkú, ktorá plávala v Dunaji a vážila tonu.
Najväčší
Vedeli ste, že ešte nedávno ste mohli v Dunaji spozorovať takúto 6-metrovú a tonu vážiacu rybu? Posledný jedinec vyzy veľkej bol u nás pred 50-timi rokmi, v súčasnosti žije ešte v Kaspickom a Čiernom mori. Vyza je hlavným zdrojom pravého kaviáru
Najstarší
Mnícha Cypriána preslávil film. „Je autorom najstaršieho 240-ročného herbára s 283 rastlinami,“ hovorí Jana Uhlířová. Návštevníci ho môžu vidieť vďaka projekcii, ktorá ho premieta.
Najohrozenejší
„Drop fúzatý je najväčší voľne žijúci vták v Európe, samec váži 15 až 16 kilogramov,“ vysvetľuje kurátor Ján Kautman. Prvenstvo mu patrí aj v smutnejšej kategórii - je najohrozenejší slovenský vták. Na Slovensku sa vyskytuje len na jednom mieste.
Najťažší
Zubor európsky je so svojimi 900 kilogramami najťažším zvieraťom na Slovensku. Z našej prírody vymizol pred niekoľkými storočiami, napokon sa ho však podarilo zachrániť pred úplným vyhubením.