Počas 5-mesačnej uzávery v Jasovskej jaskyni pri Košiciach však správca tejto národnej prírodnej pamiatky stihne aj čo-to obnoviť a opraviť. Celú krásu až 2 800 metrov dlhej jaskyne však návštevníci nevidia ani počas hlavnej sezóny. Prehliadková trasa totiž meria „iba“ 720 metrov. „Dovolenku máme len päť týždňov, zvyšné obdobie odstávky využívame na bežnú údržbu elektrických zariadení, výmenu zábradlí či opravu chodníkov, čo nie je možné počas sezóny,“ vysvetlil správca jaskyne Jozef Menda.
Pre obyvateľov jaskyne - netopiere, ktorých tu žije až 16 druhov a celkovo okolo 550 kusov - je však dôležité aj to, aby ich v čase zimovania nik nerušil. Dĺžku sprístupnenej trasy pre návštevníkov, ktorých tohto roku bolo vyše 12-tisíc, považujú za optimálnu. „Prehliadka trvá 45 minút, čo úplne stačí, veď aj teplota sa pohybuje len okolo 8,5 stupňa,“ dodal Menda.
Nezabudol podotknúť, že je to naša najstaršia sprístupnená jaskyňa (od roku 1846) Podzemné priestory jaskyne navyše využívajú aj pacienti s dýchacími problémami počas speleoterapeutických ozdravných pobytov. Jaskyňu znovu otvoria v apríli budúceho roku.
Brčková výzdoba v časti Klenotnica, do ktorej verejnosť nemá prístup.
Morské oko vo verejnosti neprístupnej časti jaskyne, ktorá sa nazýva Medvedia sieň.
Verejnosti neprístupná Medvedia sieň a jej čarokrásne zákutia
Podkovár malý sa už v jaskyni uložil na zimný spánok.
Stalagmitový dóm môžu obdivovať iba jaskyniari.
Zoológ Miroslav Fulín ukazuje v Jasovskej jaskyni netopiera podkovára malého.