Vidia v tom aj pozitíva - klesli totiž ceny prenájmov nehnuteľností, ale napríklad aj potravín. Slováci žijúci na ostrove, ktorí sa zapojili do ankety Nového Času, však veria, že Írsko sa z problémov dokáže „vyhrabať“.
Maroš Novanský: V obchodoch klesli ceny
Hospodársku krízu sme pocítili podobne ako ľudia na Slovensku - teda z jednej strany veľmi pozitívne, lebo ceny nájmov nehnuteľností aj ceny v obchodoch sa pohli smerom dolu. Myslím si, že to so stavebníctvom prehnali. Stavali, stavali a neviem pre koho. Tí, čo prišli o robotu, to určite ľahké nemajú, ale aj zo sociálky a z príspevku na bývanie sa dá slušne vyžiť. A to je asi kameň úrazu, pretože na sociálke dostaneš len o pár stoviek menej, než za čo tu chodí väčšina ľudí do roboty.
Peter Kuba: Nikto neuvažuje o návrate domov
Cítiť to je jedine zo slovenských správ a medií, inak tu je všetko po starom. A teraz pred Vianocami je ťažké si spraviť nejaký objektívny názor. Uvidíme po 7. decembri, keď bude známy nový rozpočet. Tak uvidíme, ako nás to reálne zasiahne. Každý, koho tu poznám, ani neuvažuje o návrate domov. Za pár rokov bude možno potrebovať pomoc aj Slovensko. Azda sa Slovensko nechce tváriť, že je krajinou bez problémov. Už raz to bojkotovalo pri Grécku a aj to bola trošku hlúposť.
Richard Jordanov: Nezamestnanosť vzrástla nad 13 %
Írsko sa do poslednej chvíle bránilo nejakým finančným záväzkom voči EÚ, pretože sa objavujú isté obavy o stratu suverenity alebo nezávislosti. Akékoľvek naviazanie na niekoho, teda aj finančné, vnímajú skôr negatívne a toto dali najavo v posledných pár dňoch v uliciach hlavného mesta. Myslím si však, že Dublin bude schopný splácať dlhy. Írska ekonomika funguje, aj keď je pravda, že nezamestnanosť sa prehupla cez 13 %. Sociálne výdavky s týmto spojené sú vyššie ako v minulom období, ale toto nie je dôvod finančnej pomoci pre Írsko. Zadlžené sú banky, ktoré vo veľkom poskytovali hypotéky v čase, keď v Írsku prekvital stavebný boom.