Číry, dlho vláčny a sladučký! Taký je agátový med Igora Janotu (54) z Drienova (okr. Krupina), ktorými si získal európske prvenstvo. Vyrobiť takýto „čarovný“ med je však podľa včelára hotová veda. Zdravú pochúťku mu „pomáha“ vyrábať 43 včelích rodín, čo v lete predstavuje až zhruba 1 600 usilovných včiel. Aby bol ich med kvalitný, majiteľ sa o tieto usilovnice musí dobre starať.
„Rámiky, ktoré majú v úľoch, je potrebné pravidelne čistiť a vymieňať,“ vysvetľuje. Rovnako dôležité je správne liečiť včely a úlohu zohráva aj vhodná chvíľa na stáčanie medu či počasie. „Napríklad agát je dosť háklivý, potrebuje vlhko a sparno, v noci musí byť teplota aspoň 12 - 16 stupňov. Často sa stane, že kvitne, no včely naň nejdú, pretože nemá nektár. A platí to aj o ostatných rastlinách, príliš chladné noci včelárom neprajú.“
Práve s agátovým medom zožal vášnivý včelár celoeurópske prvenstvo na súťaži, ktorá sa tento rok konala v bulharskej Varne. Predchádzalo mu víťazstvo doma na Slovensku. Igor Janota na med nedá dopustiť jedávajú ho pravidelne on aj celá jeho rodina. „Každé ráno raňajkujem chlieb s maslom a medom. Pomáha to zvyšovať obranyschopnosť organizmu, vôbec nebývam chorý,“ dodáva včelár.