Experiment personálu v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) potvrdil, že ruky umyté pod tečúcou vodou stále prenášajú infekcie. Preto používajú suché gély a počet infikovaných malých pacientov počas pobytu v nemocnici sa výrazne znížil.
,,Aj základné hygienické návyky možno zdokonaľovať. Len jednoduché umývanie rúk vodou a mydlom totiž neznižuje prenos baktérií z pacienta na pacienta,“ vraví Peter Krcho, riaditeľ DFN a prednosta kliniky neonatológie, ktorý v praxi oprášil štúdiu ešte z roku 1980. Vysvetlil, že mokré ruky zvyšujú riziko prenosu baktérií pri ošetrení pacienta. „Použitie suchého dezinfekčného gélu je najúčinnejšou prevenciou infekcií získaných počas pobytu v nemocnici,“ dodal Krcho.
Najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti a obzvlášť u najviac ohrozených novorodencov preto odporúča využívať jednoduchšiu dezinfekciu suchými gélmi. Počet zistených nemocničných infekcií u detí s hmotnosťou pod 1 000 gramov sa totiž na tejto klinike vďaka novému postupu čistenia rúk podarilo znížiť z 39 na 29. Tieto nové skúsenosti predstavia aj na vedeckej konferencii v Maďarsku.