Aj keď vinohradníci zozbierali dobré hrozno, vzácne cibéby nemajú žiadne. Ak sa aj vytvorili, hniloba ich úplne zničila.
Tokajská oblasť je známa práve putňovými vínami. Podľa toho, koľko putní cibéb sa vsype do suda vína, sa delí do skupín od tro-j až po najkvalitnejšie šesťputňové. „Tvorba cibéb bola veľmi skromná, hrozienka skôr napadla hniloba ako ušľachtilá pleseň,“ hovorí Jaroslav Ostrožovič. Táto vinárska sezóna sa skončila katastrofou. „Putňové vína u nás v roku 2010 teda nebudú,“ smutne dodáva Ostrožovič.
Jaroslav Ostrožovič bude tohto roku robiť len odrodové vína.
Cibéby sa zvyčajne zbierajú až po prvých mrazoch. Teraz nemali však čo zbierať. Vzácne hrozienka ostali na zemi. „Časté dažde, málo slnka a vysoká vlhkosť ich zničili,“ poznamenáva Beáta Horňáková (19) za Tokajskú spoločnosť Viničky. Pokúsili sa zozbierať vysušené hrozienka skôr, než ich zničila hniloba, neuspeli však. „Cibéby sú zaujímavé svojou cukornatosťou. Keď sme ich zbierali zavčasu, nemali dostatok cukru,“ uzatvára Beáta Horňáková. Vinári v tokajskej oblasti sa preto sústredia na výrobu akostných odrodových vín. „Začiatkom decembra budeme lisovať slamové víno,“ s nádejou hovorí Ostrožovič.
ČO SÚ CIBÉBY?
Ide o hrozienka s vysokou cukornatosťou, ktoré sa vysušujú priamo na viniči. Pokrýva ich špecifická pleseň, ktorá sa tvorí v tokajskej oblasti. Merajú sa na putne. „Koľko putní cibéb sa nasype do 136 l suda, toľko putňový Tokaj neskôr vyzrie. Za jednu putňu sa berie 20 až 25 kg cibéb,“ vysvetľuje Jaroslav Ostrožovič.