Strom-matuzalem prežil mnoho vojenských ťažení a pokusov o jeho vyťatie. Dvadsaťpäť metrov vysokému dubu pred tromi rokmi hrozilo, že vyschne, a preto ho odborne ošetrili. Zvnútra strom vystužili, orezali suché konáre a polievali ho špeciálnym hnojivom.
Pred päťdesiatimi rokmi do neho udrel blesk a vtedy veľa nechýbalo, aby zhorel. Našťastie k tomu nedošlo a strom, ktorý bol svedkom mnohých historických udalostí, každý rok na jar opäť zakvitne.
Dubinský dub by mohol písať kroniky. Zažil toho už naozaj dosť:
Vpád Tatárov, 1241 - 1242
Keď do Uhorska v 13.storočí vtrhli Tatári, dub mal „len“ sto rokov. Niekoľko liet predtým sa v kronikách objavila prvá písomná zmienka o dedinke Dubinné.
Vojny Bratríkov, 1445 - 1467
Strom chceli počas tzv. bratríckych vojen vojaci vyťať. Miestni mali už vtedy k nemu silný vzťah. Vyzbierali peniaze, vojakov podplatili a dub zachránili.
Tureckú nadvládu, 1526 - 1683
Strom zažil v 16. a 17. storočí aj veľa tureckých nájazdov. Turci sa však viac zaujímali o majetky ako o neho, preto ich vyčíňanie bez ujmy prežil.
Napoleonske ťaženie, 1804 - 1815
Dub, ktorý má priemer koruny 20 metrov a jeho obvod je viac ako 12 metrov, prežil aj napoleonské obdobie. Najhoršie boje sa vtedy odohrávali na iných územiach.
I. svetovú vojnu, 1914 - 1918
V tomto období zohral dub významnú úlohu, lebo slúžil ako zameriavací bod pre delostrelcov, ktorí vďaka nemu mohli presnejšie strieľať. Dub, našťastie, nikdy netrafili.