Slovenka Alena študuje na stavebnej fakulte v Lyone, odkiaľ nám poslala svoj študentský postreh z celoštátneho štrajku Francúzov, ktorí už vyše týždňa protestujú proti spornej dôchodkovej reforme.
„Vždy preplnené námesie Bellecour v centre mesta teraz namiesto ohromených turistov obsadili policajti, ktorí majú na každom rohu zaparkované tak zo tri dodávky,“ píše Alena, ktorá však býva na sídlisku a do školy chodí na okraj mesta, takže nemusí prechádzať cez najkritickejšie miesta.
Menej šťastia má však jej profesorka francúzštiny, ktorá býva priamo v centre a keď nepremáva doprava, musí si odkráčať osem zastávok metra peši. „Na rannú prechádzku je to priveľa, ale keď tu žijete dlhšie, zvyknete si na všetko. Štrajk je spôsob vyjadrovania názoru a štrajkuje sa každú chvíľu a kvôli všetkému,“ hovorí študentka. „Má to svoj názov. Volá sa to bordel (pozn. red. obľúbená francúzska nadávka na nefungujúce veci) a dá sa s tým žiť,“ smeje sa mladá študentka.
Alena sa osobne štrajkov radšej nezúčastňovala zo strachu pred zadržaním, aj keď ju francúzštinárka presviedčala, že pekné dievčatá sa vo Francúzsku nezatýkajú. Voľno, ktoré dostali v škole, využila radšej spolu s ostatnými neštrajkujúcimi kamarátmi na zábavu do neskorej noci, keďže nebolo treba na druhý deň vstávať. „10 percent zadržaných sú dievčatá. Nie, ďakujem, aj nabudúce radšej zostanem v neštrajkujúcej časti študentov. Skákať z mosta pred policajtmi nie je až taká zábava,“ myslí si pokojamilovná Slovenka.
Podľa jej slov sa predpokladá, že štrajk už pokračovať nebude, keďže sa v piatok začali prázdniny. Študenti už majú iné plány a vracajú sa domov. „Francúzi sú veľmi organizovaní a tak nie je žiaden problém, že štrajkujú aj železnice. Tak, ako dokážu naplánovať ohromný štrajk proti dôchodkovej reforme, vedia sa aj zorganizovať a dohodnúť sa medzi sebou na odvoze domov,“ vysvetľuje pomerov znalá študentka zo Slovenska.
Obchodíky teda už ožívajú, polomŕtve centrum sa začína preberať, mestská doprava funguje. „Policajti sú však ešte stále v strehu a všetci čakáme, ako to celé dopadne. Ak väčšina študentov odíde na prázdniny, ostanú len rebelanti a tí sa organizujú na poslednú chvíľu cez facebook. Nikto presne nevie, čo má čakať,“ uzatvára svoje rozprávanie Alena.