Planéty a vesmír sa učia spoznávať mimoriadne nadaní šiestaci a siedmaci s inteligenčným kvocientom nad 130. Väčšinu netradičný predmet tak chytil za srdce, že chce o vesmíre bádať aj v budúcnosti. „Na škole sme zriadili astronomický krúžok a odtiaľ bol už len krôčik k tomu, aby sme sa tejto téme venovali ďalej,“ povedala riaditeľka školy Iveta Štiborová.
Predmet funguje na škole už druhý rok a učia sa ho šiestaci a siedmaci. Astronómiu vyučuje fyzikár Miroslav Mytník. „O predmet aj o krúžok je veľký záujem. Do krúžku chodia dokonca štvrtáci aj deviataci,“ povedal M. Mytník. „Deti sa učia o vesmíre, o všetkom, čo nás obklopuje, nie je to klasický prírodovedný predmet,“ dodal M. Mytník.
Astronómia patrí medzi najobľúbenejšie predmety na škole. Deti dnes vedia o vesmíre viac ako niektorí dospelí.
Ľuboš Babuša (12): Venuša sa točí opačne
Zaujalo ma, že Venuša sa točí opačným smerom ako iné planéty. Jupiter je najväčšia planéta našej slnečnej sústavy, je skoro ako hviezda.
Ema Smatanová (12): Orion má tvar strelca
Pre mňa bolo najzaujímavejšie, keď sme sa učili o súhvezdiach, najviac sa mi páči súhvezdie Orion, lebo má zaujímavý tvar strelca. Tento predmet sa mi páči aj preto, lebo máme najlepšieho učiteľa.
Jaroslav Drgoňa (12): Zem je ako Mars
Naučil som sa, že planéty sa delia na joviálne a terestriálne. Terestriálne sú kamenné a menšie, patrí medzi ne Merkúr, Venuša, Zem a Mars a joviálne sú plynné a tie súväčšie.
ČO ZAUJÍMAVÉ NÁM DETI EŠTE POVEDALI?
Kozmonauti pri spánku vo vesmíre nechrápu. Môže za to bezváhový stav.
Slnko vyžiari každú sekundu toľko energie, že by to pokrylo potreby celého sveta na viac než 1 000 rokov.
Najchladnejšie známe miesto vo vesmíre je hmlovina Boomerang
s teplotou -272 °C.