Kominár si pritom počas sezóny dokáže zarobiť mesačne aj 1 000 €. Napriek tomu je záujemcov o túto prácu minimum. Prešovčan Martin Kancír (35) sa kominárstvom živí už 15 rokov. „Otec pracoval po stavbách na vložkovaní komínov, a tak ma to zaujalo, že som sa prihlásil za kominára,“ opisuje svoje začiatky. „Záujem o naše služby stúpa. Čoraz viac ľudí v snahe ušetriť, kúri tuhým palivom,“ pripomína M. Kancír. Podľa neho ide o slušnú a dobre zaplatenú prácu. „Keď je najviac roboty – v septembri, októbri, novembri možno zarobiť tisícku, mimo sezóny zhruba polovicu,“ vysvetľuje kominár. Napriek tomu počet kominárov každoročne klesá.
Martin Kancír robí kominára už 15 rokov. Pri práci používa dlhý drôt, na ktorého koniec sa upevní komínová kefa.
Na Slovensku sa ich počet za posledných desať rokov znížil z 208 na 155. „Asi preto, lebo ľudia považujú toto povolanie za špinavé a podceňujú ho, ale podľa mňa sa niet za čo hanbiť,“ poznamenal M. Kancír. Klasický komín by sa mal čistiť dvakrát ročne. „Ľudia si však obyčajne dajú komín vyčistiť len na jeseň. Je to chyba, môže sa vytvoriť pavučina či iná nečistota, ktorú dym neprepustí a komín nemá správny ťah. Keď si potom chcú prikúriť, zistia, že dym im prúdi do miestnosti a nie cez komín,“ varuje kominár, ktorý sa v kominárskom obleku stáva na ulici stredobodom pozornosti.
Podľa povery by si totiž každý, kto stretne kominára, mal trikrát zakrútiť gombíkom do oboch strán a niečo si zaželať. „Keď gombík vydrží, želanie sa splní, inak nie,“ usmieva sa M. Kancír, ktorý nevie, či to naozaj platí. Ale o tom, že nosí šťastie, je presvedčený. „Zatiaľ nikto, komu som čistil komín, nevyhorel, a to je podstatné,“ uzavrel kominár.