O tom sníva hádam každý vášnivý hubár. Úlovok, ktorým sa ešte nikto predtým nepýšil. To sa pošťastilo amatérskemu mykológovi Dolnokubínčanovi Mirovi Švidroňovi (41). A hneď dvakrát. Jedinou chybičkou krásy je len to, že huby nie sú jedlé.
Miro Švidroň sa zameriava na huby, ktoré je ťažké zbadať voľným okom. Oplatilo sa mu. Na okraji lesnej cesty pri Dolnom Kubíne našiel hubu, ktorú na Slovensku ešte nikto nevidel. Veľká bola do jedného centimetra. Objavil ju koncom augusta a dostala slovenské meno drsnočiaška olivová. Tvarom pripomína čašu a klobúk je olivovej farby. Vzácna je po celej Európe. „Bola to náhoda, hľadal som miesta, kde je určitú časť dňa vlhko a tieň. Na okraji lesnej cesty som potom objavil túto hubu,“ hovorí vášnivý hubár Miro Švidroň. Síce nevedel, čo našiel, ale tušil, že to bude niečo, čo tu ešte nebolo.
Jeho domnienku potvrdil Stanislav Glejdura, vedecký pracovník Technickej univerzity vo Zvolene. Ten dal hube aj slovenské pomenovanie. Nie je to však prvý vzácny nález M. Švidroňa. Pred rokom našiel v Zázrivej na Orave hubu, ktorá dostala slovenský názov strapatec ostnatovýtrusný. Aj na európske pomery ide o vzácnu hubu.
ĎALŠIE SLOVENSKÉ UNIKÁTY
Na našom území sa tento rok objavili až štyri nové huby. Okrem spomínanej drsnočiašky olivovej sa v bukovom lese Stolických vrchov našla čírovka žltnúca, vo Veľkej Fatre schránkovec himalájsky a pri Zvolene podzemná huba – srnka.