Hoci sa mnohí kynológovia ohradzujú voči všeobecne zaužívanému termínu „bojové plemená“, problém sa neskrýva v ich kategorizácii, ale v ich povahe. Rotvajler, doga, staffordšír, pitbul či niektoré ďalšie rasy nie sú psy vhodné pre neskúsených chovateľov. Pri nesprávnom vedení sa z nich stávajú nebezpeční útočníci, neraz napádajúci aj vlastných majiteľov. Pýtali sme sa vás, či považujete za potrebné, aby bol chov „nebezpečných“ plemien podmienený psychotestami a previerkami ich majiteľov.
„Práve preto, že takéhoto psa máme doma si viem predstaviť, čoho sú schopní pod nesprávnym vedením. Ja by som navrhovala minimálne povinný výcvik,“ vyjadrila sa k problematike Mery, ktorej neprekáža označenie „bojové plemeno“, ale skôr neskúsení chovatelia, ktorí psa pokazia.
Svoje áno povedala aj Andrea. „Ľudia, ktorí chcú chovať bojové plemeno by mali podstúpiť skúšky aj psychologické testy. Je nezmyselné, aby takéto plemeno chovali dôchodcovia na ochranu svojho majetku a mladí ľudia pre svoj imidž,“ myslí si čitateľka.
Štefan navrhuje evidovať takéto psy na policajných oddeleniach, tak ako sú evidované strelné zbrane. Najväčší problém vidí v tých majiteľoch, ktorí psy chovajú z prestíže, vodia ich bez náhubku a vôdzky a naháňajú strach deťom aj dospelým. „Takýto pes je ako strelná zbraň a ak je v rukách nezodpovedného človeka, môže ohroziť ľudí, ako sme toho svedkami,“ píše Štefan a preto si myslí, že je potrebné, aby majitelia takýchto plemien prešli psychologickými testami. K jeho názoru sa pripája Vera a dodáva, že ten, kto prejde testami, by mal dostať preukaz o vlastníctve a spôsobilosti chovať psa.
„Naozaj mám hrôzu z ľudí, ktorí si zadovážia bojového psa. Zväčša je to majiteľ, ktorý je hrozbou pre okolie. Ale jeho nástrojom je pes. Nemyslím si, že by bolo dostatočné obmedzenie pod podmienkou splnenia kritérií na chov bojového psa,“ píše Milka a zároveň žiada úplný zákaz chovu takýchto psov,, ako je tomu v Dánsku. „Ak si niekto myslí, že bojový pes sa dá prevychovať, nebudem mu úplne veriť, lebo tieto psy majú pudy a tie nikto nezmení, ani obmedzenie chovu, ani rozumný majiteľ. Ak sa raz pes dostane mimo dosah svojho majiteľa, naozaj ide na vlastný pohon, a to sa u nás na Slovensku, ale aj v iných krajinách stalo nespočetne veľa krát,“ odôvodňuje svoj radikálny návrh čitateľka, pamätajúca zranené bábätko, na ktoré pes zaútočil, lebo jeho majiteľ si zrazu začal viac všímať svoje dieťa ako jeho. „Napadli deti na ulici, okoloidúcich... koľko ešte? Prosím zakážte bojové plemená psov!“ vyzýva svedkyňa útoku psa na človeka.
Vyjadrite aj vy svoj názor! Mali by podľa vás tieto plemená chovať iba majitelia, ktorí prejdú skúškami a obdržia povolenie? DISKUTUJTE, alebo píšte na tip@novycas.sk!