Na Slovensku je asi 53-tisíc predčasných dôchodcov a ďalšie tisícky vojakov, policajtov či hasičov, ktorí odišli do výsluhových dôchodkov a potom si našli miesta vo verejnej správe. Aj oni by si podľa návrhu vlády mali po novom roku vybrať, či budú poberať dôchodok alebo pracovať. Na tému výsluhových dôchodkov zareagovalo viacero čitateľov.
„Som za, aby dôchodcovia mohli pracovať, ale nie v štátnej a verejnej sfére. Možno by mohla byť byť výnimka pri dôchodcoch s dôchodkom do 300-350 eur, táto by sa však nevzťahovala na tých, čo poberajú výsluhové dôchodky,“ napísala Benetris.
Vojaci a policajti, ktorí odišli do výsluhového dôchodku, ležia v žalúdku Jane. „Nemám nič proti pracujúcim dôchodcom, ale pília mi nervy vojaci a policajti vo výsluhovom dôchodku! Zoberú vysoké odchodné a plat, ktorý poberali, tiež nebol malý. Mám spolužiaka, ktorý je dnes pracháč, lebo bol u vojakov,“ hnevá sa čitateľka.
Ozvali sa však aj tí, ktorých sa problematika bytostne dotýka. Bývalý policajt Jozef nám napísal, že po 15 rokoch má výsluhový dôchodok asi 240 eur, plat ako obecný policajt má 630 eur, teda spolu 870. Jeho manželka je s dvoma deťmi na materskej, splácajú hypotéku 200 eur a samozrejme platia aj ostatné náklady na bývanie, poistky atď. „Chcel by som vidieť našich vládnych činiteľov, ako by vyžili z takéhoto príjmu! Keď už uvažujú o zrušení súbehu dôchodkov a práce, nech nám dovolia vrátiť sa do zboru, lebo všetci sme odišli a boli prijatí za určitých zákonných podmienok, ktoré by mali ostať zachované,“ myslí si policajt vo výslužbe.
Neľahký život s profesionálnym vojakom opísala manželka jedného z tých, ktorí sú už v zálohe a poberajú výsluhový dôchodok. „Po vysokej škole a 25 rokoch odslúžených v armáde si ho zaslúž. Nie každý vojak sedel v kancelárii. Dnes vojakom závidia výsluhové dôchodky, ale prečo im nezávidia podmienky, za akých žili?“ pýta sa pani Eva. Jej rodina sa musela stále prispôsobovať novému prostrediu, hľadať nové pracovné miesta, neustále sa sťahovali, deti ťažko niesli zmeny škôl. „Kto z tých kritikov, ktorí si odrobia 8 hodín, prídu domov a nemusia sa trápiť, či ich niekto znova nepresťahuje na iné miesto, by takéto niečo robil s radosťou? Všetci vidia iba peniaze, ale nevidia obete, ktoré musí rodina vojaka podstúpiť,“ trpko dodáva manželka bývalého vojaka.