Pracujúci predčasní dôchodcovia, ľudia vo výsluhových dôchodkoch či poberatelia starobných dôchodkov by podľa návrhu vlády od januára nemali pracovať v štátnej alebo verejnej službe. Toto rozhodnutie vlády si medzi ľuďmi našlo najviac priaznivcov.
„Konečne rozumný krok od vlády,“ ohodnotila návrh učiteľka I. stupňa na ZŠ Marta. Napriek 13-ročnej pedagogickej praxi je nezamestnaná. „Je to hanba tejto spoločnosti, keď mladí učitelia kráčajú na úrad práce a učitelia – dôchodcovia idú do školy učiť deti. Nemusia sa ďalej vzdelávať, zbierať kredity, používajú metódy spred 40 rokov, majú dva platy. Je to v poriadku?“ pýta sa nezamestnaná učiteľka.
O situácii v školstve vie svoje aj Martina. „Mladí učitelia na úkor starých nemajú plné úväzky. A priznajme si, že dôchodcovia už nepotrebujú toľko financií ako mladí ľudia s malými deťmi a hypotékami,“ myslí si mladá pedagogička. „Som študentka na VŠ a popritom pracujem v štátnej správe. Máme tu pár dôchodcov, ktorí veľmi dobre zarábajú a poberajú dôchodky. Mladí ľudia, vyučení v odbore, sú však na úrade práce,“ ozvala sa Katarína. Chápe, že je ťažké vyžiť z dôchodkov, ale, ako píše: „To je život, raz aj ja sa tam dostanem a to bude ďalšia úloha, aby som sa naučila zadeliť si peniažky.“
Zrušenie možnosti zotrvania dôchodcov v pracovnom procese považuje za skvelý nápad aj Jana. „Rozšíria sa tým pracovné možnosti pre mladšie generácie, a to jednoznačne pre ľudí s vyšším vzdelaním, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia,“ podelila sa v diskusii o zrušení práce pre dôchodcov o svoj názor Jana.