Na zvládnutie písania si stačí len osvojiť tie správne návyky a písanie pôjde ako po masle. Hlavne neprepínajte sily. „Pred každým písaním, ale aj počas neho si s dieťaťom precvičte ruky a prsty na uvoľnenie,“ radí špeciálny pedagóg Marcel Kubinský. Ak sa vám podarí navodiť pozitívnu atmosféru, je to len bonus pre vás, pretože dieťaťu pôjde písanie ľahšie a skôr skončíte. Stačí 10 minút denne precvičovať a váš nováčik bude v triede hviezdou.
Odborník pripravil cviky na uvoľnenie ruky, predvedie správne držanie písacích potrieb či sklon písma.
1. Správne sedenie
Z bočného pohľadu vidieť, že dieťa sedí na celej stoličke a obe chodidlá sú celou plochou opreté o podlahu. Päty sú pod kolenami. Dôležitá je aj vzdialenosť hlavy od podložky a vystretý chrbát. Medzi kolenami by mal byť priestor na šírku dvoch pästí. Ruka, ktorá nepíše, pridržiava zošit.
2. Uvoľnenie ruky
Cviky na začiatok: • Krúžte zápästím, • vytraste ruky, • prepleťte prsty, ruky otočte dlaňami od seba a s nádychom dvíhajte natiahnuté ruky nad hlavu; • precvičte prsty naznačením dažďa pohybom prstov súbežne s pohybom celých paží zhora nadol; • zopnite ruky pred telom a pomaly ich tlačte smerom nadol, ale prsty sa musia navzájom dotýkať.
3. Držanie písacích potrieb
Správne uchopenie písacej potreby je palcom a prostredníkom. Palec sa o ňu opiera bruškom a prostredník ju podopiera. Ukazovák je na nej položený ľahko zhora. Je dôležité, aby boli prsty pokrčené, ale nie prehnuté. Prehnutý ukazovák znamená príliš veľký tlak na písacie potreby. K nácviku správneho držania je nevyhnutné dieťa viesť už od chvíle, keď prvýkrát berie do ruky pero či ceruzku. Zvyčajne medzi 2. a 4. rokom života dieťaťa. Akú silu vynakladá dieťa pri písaní, odhalíte pri maľovaní štetcom. Ak je príliš veľká, dieťa sa rýchlo unaví a písmo je kŕčovité.
Primeraný tlak na štetec
Maľovanie štetcom je vhodné na uvoľnenie ruky. Správny tlak je pri maľbe vtedy, ak je stopa plynulá.
Veľký tlak na štetec
Nadmerným tlakom sa štetiny štetca ohýbajú. Na uvoľňovanie ruky a získanie primeraného tlaku je maľba štetcom najvhodnejšia.
4. Natočenie zošita
Sklon papiera ovplyvňuje aj sklon písma. Správne natočenie je u pravákov smerom vľavo tak, aby pravý roh smeroval doľava nahor. U ľavákov je to naopak, avšak tu natočenie nie je podmienkou, pokiaľ žiakovi vyhovuje mať riadky vodorovne, rešpektujme to.
5. Dĺžka precvičovania
Na začiatku školskej dochádzky by písanie nemalo presahovať 10 minút. V predpísaných písankách formátu A5 sú to 4 riadky. Postupom času a vekom dieťaťa sa čas písania úmerne zvyšuje. Tento čas je tiež dôležité rešpektovať pri písaní domácich úloh.
ŠKOLÁK ĽAVÁK
• Ak máte dieťa ľaváka, požiadajte učiteľku, aby sedelo v ľavej polovici lavice. • Odporúča sa spodné držanie písacích potrieb, koniec pera smeruje k ramenu. Hlavným dôvodom je menšie zaťaženie zápästia a znížené riziko kŕča. • Na písanie využívajte perá, ktorých atramenty rýchlo schnú a nerozmazávajú sa pri posune ruky ľaváka. • Dbajte na to, aby si dieťa pri písaní ľavou rukou netienilo. • Sklon písma ľavákov býva kolmý. • Pokiaľ je písmo naklonené, treba dať pozor na správne natočenie písacej plochy.