Náročnú celodennú vysokohorskú túru začal redaktor Nového Času Branislav Bielený na Hrebienku, kam sa dá vyviezť sedačkovou lanovkou.
Turistický chodník štartuje vlnito smerom na Starolesniansku poľanu okolo Rainerovej chaty, ďalej prechádza ponad Studenovodské vodopády smerom na Zamkovského chatu. Trasa pokračuje Malou Studenou dolinou smerom na Téryho chatu dlhými aj kratšími a strmými serpentínami k Piatim Spišským plesám. Od Térynky sa po miernom klesaní cesta šplhá strmo hore do Priečneho sedla. Tu turistom pomôžu upevnené reťaze. Po prekonaní sedla sa chodník krúti krátkymi zákrutami v traverze pod južnú stenu Širokej veže a následne popri plesách k Zbojníckej chate. Zostup Veľkou Studenou dolinou sprevádza Dlhé a Vareškovo pleso. V závere doliny sa chodník skrýva v smrekovom lese a vracia sa smerom na Hrebienok.
Túra Studenými dolinami:
Čas: 8,5 hodiny
Dĺžka: približne 13 km
Prevýšenie: 1 067 m
Turistické značky: červená, zelená, žltá, modrá, červená
Náročnosť: náročná túra
Občerstvovacie stanice: Rainerova, Zamkovského, Téryho a Zbojnícka chata
Päť Spišských plies(2 000 m až 2 022 m )
Už v prvej polovici túry môžete obdivovať Päť Spišských plies
Priečne sedlo (2 352 m) Najvyšší bod túry
Najznámejšie a najnavštevovanejšie sedlo v Tatrách leží medzi Širokou a Žltou vežou. Cez sedlo vedie jednosmerný chodník, ktorý spája Veľkú a Malú Studenú dolinu.
Veľká Studená dolina
Prechod sedem kilometrov dlhou dolinou je pre turistov veľkým zážitkom. Môžu sa v nej kochať nielen nádhernou tatranskou prírodou, ale napríklad aj zazrieť kamzíka.
Hodnotenie nášho redaktora: Peší pochod na Priečne sedlo sa považuje za technicky najnáročnejší vo Vysokých Tatrách. Ľudia, ktorí zle znášajú výšky, by sa mali sedlu vyhnúť.