iete vybrať správnu školskú aktovku? Nie módne trendy a moderné vzory s obľúbenými rozprávkovými či seriálovými postavičkami, ale veľkosť, hmotnosť a tvar sú dôležité pri jej výbere. Nový Čas vám spolu s ortopedičkou Dagmar Rusnákovou poradí, na čo treba dávať pozor, ak sa chystáte do obchodu so svojím školákom.
VEZMITE DIEŤA SO SEBOU
Školák bude aktovku nosiť dennodenne, preto by mal byť aj pri jej kupovaní. Samozrejme, musí si vyskúšať, ako mu sedí, ale aj podľa možností rozhodnúť, aká farba sa mu páči. Najhoršie je, ak školák dostane aktovku ako darček na narodeniny alebo iný sviatok, čím zvyknú prekvapiť starí rodičia alebo príbuzní.
HMOTNOSŤ
• Prázdna aktovka pre žiakov prvého stupňa základných škôl by nemala vážiť viac ako 1,2 kg a pre žiakov druhého stupňa by nemala byť ťažšia ako 1,6 kg.
• Optimálna hmotnosť plnej tašky je do 3 kg.
• Aby ste znížili hmotnosť aktovky, kontrolujte, čo v nej dieťa nosí. Aby sa nestávalo, že tam má zbytočnosti – napríklad učebnice a zošity, ktoré v konkrétny deň v škole nepotrebuje, alebo obľúbené hračky či iné veci, ktorými sa chce iba pochváliť a ukázať ich spolužiakom.
FUNKČNOSŤ
Správna školská aktovka musí byť dobre tvarovaná aj členená. Nebude slúžiť iba na školské potreby, ale aj na nosenie desiaty, fľaše s vodou či kľúčov od domu. Preto si ju v obchode dobre poprezerajte zvonku aj zvnútra.
DIZAJN
Je pre dieťa dôležitý, ale nesmie prevážiť nad kvalitou, veľkosťou a hmotnosťou aktovky. Ak dieťa veľmi túži po nejakej z rozprávkových postavičiek a takú aktovku neviete v obchode nájsť, zájdite do galantérie. Niektoré sa dajú kúpiť ako nášivky a šikovná mamina alebo babka ich môže na ruksak prišiť. Je to praktické aj preto, že o rok si dieťa môže obľúbiť inú postavičku, a tak ju rodič na aktovke jednoducho vymení.
CENA
Najlacnejšie aktovky sa dajú kúpiť od 10 eur. Aktovky s anatomicky tvarovaným chrbtom sa dajú kúpiť od 50 eur. Viacdielne súpravy – aktovka s rovnakým vzorom ako peračník a vrecko na papuče vyjdú okolo 70 eur.
AKÁ MÁ BYŤ SPRÁVNA TAŠKA?
• Veľkosť školskej tašky by mala podľa ortopedičky Dagmar Rusnákovej zodpovedať veľkosti tela dieťaťa. Deti rastú rôznym tempom a aj kúpu novej tašky treba prispôsobiť tomuto rastu. Ak je aktovka príliš veľká a ťažká, zbytočne zaťažuje chrbticu.
• Hmotnosť aktovky by mala byť čo najnižšia a najlepšie je, ak môže byť jej obsah rozložený rovnomerne.
• Kvalitnejšie aktovky majú formovateľnú vystuženú časť, ktorá sa dokáže prispôsobiť tvaru chrbátika.
• Pri samotnom nosení je dôležité, aby ju dieťa nenosilo v ruke ani na pleci, ale na oboch ramenách, aby bol rovnomerne zaťažený chrbát, a tak nedošlo k vybočeniu chrbtice alebo odstávaniu lopatiek.
• Remence by mali byť prispôsobené tak, aby dieťa nenosilo aktovku spustenú na panve, ale aby primerane doliehala na chrbát. Ak má totiž tašku spustenú dole, nakláňa sa dopredu, predsúva ramienka, čo vedie k nesprávnemu držaniu tela.