Búrka dokáže byť nebezpečná aj krásna zároveň. Čitateľka Nového Času a amatérska fotografka Monika poslala niekoľko unikátnych záberov bleskov nad sídliskom v bratislavskej Karlovej Vsi. Podľa meteorológa Jozefa Pecha ide o veľmi podarené zábery bleskových výbojov na oblohe.
IZOLOVANÝ BLESKOVÝ VÝBOJ
Tento záber detailne ukazuje bleskový výboj smerujúci pravdepodobne z oblaku do zeme. "Z celkového počtu bleskov len 5 alebo 10 percent zasiahne zemský povrch," povedal Pecho
ČIAROVÝ MEDZIOBLAČNÝ BLESK
Tento blesk sa šíri takmer vodorovne v oblačnej vrstve, pričom dochádza k jeho vetveniu. "Pri tomto type bleskov vzniká hrmenie, ktoré môže trvať aj niekoľko sekúnd," povedal meteorológ a odborník na búrky Jozef Pecho.
BOHATO ROZVETVENÝ BLESK
Teplota v takzvanom bleskovom kanále dosahuje teplotu až 30-tisíc stupňov Celzia. Vzduch sa pri tejto teplote rozžiari do biela. "Konečné sfarbenie bleskového výboja môže ovplyvniť napríklad obsah vody v atmosfére," tvrdí Jozef Pecho.
AKO VZNIKÁ BLESK?
Blesk je obrovská elektrická iskra, ktorá vzniká v búrkovom mraku. V ňom sa začnú miešať ľadové kryštáliky z hornej vrstvy oblaku s kvapôčkami z dolnej vrstvy. Tie sa navzájom o seba trú, pričom sa nabíjajú neustále rastúcim elektrickým nábojom. Konečnou fázou je vybitie napätia, teda blesk.