Vyzerá to tak, že minister Mihál chce stoj čo stoj niečo zrušiť. Keď mu neprešiel príplatok pre maminy, skúša to s gastrolístkami. O podrobnostiach ešte ministerstvo hovoriť nechce, téma zrušenia gastráčov je však už otvorená a sú tu tri možnosti, čo bude, až tu nebudú.
Ani jedna nie je pre zamestnancov taká výhodná, ako gastrolístky. Uvažuje sa totiž o odvodoch z gastráčov, alebo o tom, že sa budú dať využívať iba na varenú stravu. To výrazne ovplyvní ľudí pracujúcich na dedinách a v malých mestách, kde nie sú možnosti najesť sa v reštaurácii. Je tu aj možnosť úplného zrušenia gastrolístkov s tým, že zamestnávateľ bude zamestnancom prispievať na stravu vo výplate. Ani jeden z návrhov ministra nie je ústretový k zamestnancom natoľko, ako obľúbené gastráče.
Hneď po zverejnení tejto informácie sa začali ozývať nesúhlasné ohlasy. „Gastráče sú najjednoduchšia forma zabezpečenia stravy pre zamestnanca. V reštauráciách aj tak treba k nim priplácať, ale dajú sa za ne aj nakúpiť potraviny a z tých si človek doma obed navarí a donesie do práce. V potravinách za ne alkohol ani cigarety nekúpim,“ ozvala sa Vevuška.
„A ako to bude s peniazmi? Za lístok platím necelé euro a má hodnotu 3,6 €, po schválení by som dostal k výplate na stravu len to necelé euro?“ pýta sa Pokino. „Chcel by som vidieť, ako budú ľudia na dedinách chodiť do reštaurácií. Hlavne, že vláda rieši také nepodstatné veci ako socha.“ Podobný názor zdieľa aj ďalší čitateľ. „Neviem, prečo sa riešia takéto veci, keď celá republika sa zmieta v oveľa horších problémoch. Poslanci majú bufet pod nosom a za iné ceny ako obyčajní pracujúci ľudia, ktorí žijú za nepomerne menšie platy a teraz idú ešte aj brať žobrákovi palicu!“
Amoska je jednou z tých, ktorí nedostávajú gastrolístky, ale majú možnosť stravovať sa v zariadení, ktoré všetci dôverne poznáme. „Máme možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Využíva to len pár zamestnancov - potom počúvame denne ich nadávanie na stravu. Polievka bez chuti, obalené rožky v strúhanke, cestoviny s makom a pod. Rada by som poslala naše kuchárky variť aspoň na mesiac pre našich poslancov. Nech si užijú. A tí, čo nechceme jesť tieto "žvachlance", nedostávame nič. Takže ešte aj tu na nás ušetria.“ Skúsenosť so školskou stravou máme všetci, vieme, o čom hovorí.
Aký je váš názor na zrušenie gastrolístkov? Využívate ich aj na niečo iné, ako stravovanie sa v reštauráciách? Diskutujte, alebo píšte na tip@novycas.sk!