Rekonštrukčné práce na Katedrále sv. Martina umožnili overiť ich pravdivosť. Novému Času sa podarilo dstať na vežu katedrály a exkluzívne nafotiť pozlátenú korunu, ktorá je až v 85-metrovej výške. O poduške pod korunou sa roky traduje, že je veľká 2 x 2 metre a zmestí sa na ňu aj malá fiatka či konský voz. Nový Čas odhalil, že legendy, ktoré rozprávajú sprievodcovia turistom, nie sú pravdivé.
Jeden z významných symbolov metropoly Slovenska Katedrálu sv. Martina rekonštruujú. "Rekonštrukcia sa začala, pretože sme zistili havarijný stav niektorých častí krovu veže," uviedol hovorca Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko. Katedrála je momentálne zahalená mohutným lešením, ktoré siaha až ku korune do 85-metrovej výšky. "Rovnako vysoký je aj pylón na Novom moste a takmer rovnako hlboká je aj studňa na Bratislavskom hrade. V 19. storočí, keď strecha katedrály vyhorela, osadlil tam po požiari korunu, ktorá je pozlátená pravým zlatom," prezradila historička Alžbeta Sopušková.
Koruna váži 300 kg a podľa historikov je umiestená na poduške, ktorá meria až 2 x 2 metre. Preto aj sprievodcovia zvykli spestrovať svoj výklad tvrdením, že by na tejto poduške mohla parkovať malá fiatka. Pravda je však iná. Nový Čas zmeral podušku pod korunou v tvare štvorca a tá je veľká len 1,1 x 1,1 metra. Malá fiatka s rozmermi 2,97 x 1,32 metra ani konský voz by sa tam určite nezmestili.
Koruna pripomínala korunovačné slávnosti. "V Katedrále sv. Martina bolo medzi rokmi 1563 a 1830 korunovaných jedenásť kráľov a osem kráľovských manželiek," dodáva historička Sopušková. Medzi európskymi korunovačnými klenotami patrí uhorská koruna k jednej z najstarších, jej mnohonásobná zväčšenina zdobí práve Dóm sv. Martina.