Toľko pokazených žalúdkov, ako majú ľudia v lete, nebýva v žiadnom inom ročnom období. Môžu za to potraviny, v ktorých sa v dôsledku tepla premnožili baktérie. Problémom sa však dá vyhnúť.
Odborníci priznávajú, že odhaliť pokazený tovar už v obchode býva ťažké, niekedy sa to však dá. Podľa vône, farby a šťavy. Ak na to prídete až doma, treba sa do obchodu vrátiť radšej hneď, a to aj s dokladom o kúpe. „Najlepšie je, ak výrobok idete vrátiť už v ten istý deň, ako ste ho kúpili. Obchodník vás môže totiž obviniť, že ste ho mali otvorený dlhšie, čím ste si pokazenie zavinili sami a opak sa ťažko dokazuje,“ vysvetľuje Marta Černá, predsedníčka Fóra spotrebiteľov. V horúčavách je správne skladovanie potravín veľmi dôležité. Teplom sa v nich totiž množia mikroorganizmy, čo môže viesť k črevným infekciám. Najčastejšie k salmonelóze, listerióze a šigelóze. Prejavujú sa podobne - bolesťami, úpornými hnačkami, často až krvavými, horúčkou, malátnosťou. Nebezpečné sú najmä pre malé deti, starých a slabších ľudí.
TAKTO ODHALÍTE POKAZENÉ VÝROBKY V OBCHODE
Analytik trhu Ľubomír Drahovský z agentúry Terno radí, čo si treba všímať na výrobku predtým, ako ho kúpite:
• v prvom rade dátum konečnej spotreby,
• pri mäse si pozrite je ho farbu, nie však v mraziarenskom boxe, kde je špeciálne červené svetlo, ktoré farbu produktu skresľuje, ale pod bežným osvetlením predajne,
• ak je na tácke, všimnite si, či z mäsa nevyteká zriedená krvavá tekutina, ktorá signalizuje, že mäso tam leží už 2 - 3 dni,
• nekupujte mliečne výrobky s vydutým viečkom ani párky s mazľavým či lepkavým povrchom,
• večer môže byť pomiešané ranné pečivo s popoludňajším, preto si radšej vezmite rukavicu a zistite, ktoré je na ozaj čerstvé.
ČO ROBIŤ, KEĎ STE KÚPILI ODPAD
• mliečne výrobky reklamujte do 48 hodín,
• ostatné potraviny môžete vrátiť do konca dátumu záručnej lehoty uvedenej na obale,
• vyhľadajte vedúceho predajne, alebo si nechajte privolať človeka, ktorý má na starosti reklamácie človeka,
• mali by vám vymeniť výrobok kus za kus,
• ak tak odmietnu spraviť, obráťte sa buď na obchodnú inšpekciu, štátnu veterinárnu a potravinovú správu alebo na Úrad verejného zdravotníctva.
AKO SI NEPOKAZIŤ ŽALÚDOK
1. Ovocie a zeleninu vždy dôkladne umyte. Rizikový môže byť napríklad melón - najmä deti oblizujú sladkú šťavu z rúk aj s baktériami zo špinavého povrchu melóna alebo zo slabo umytých rúk.
2. Nanuky a zmrzlina nemajú byť roztopené alebo zdeformované. Je to znak, že sa ne skladovali pri správnej teplote a mohli by spôsobiť zdravotné problémy.
3. Potraviny chráňte pred hmyzom a hlodavcami. Hmyz prenáša napríklad šigelózu – črevnú úplavicu.
4. Na dlhšie cesty si neberte rýchlo sa kaziace potraviny, napríklad bryndzu, majonézové šaláty, šľahačkové zákusky.
5. Nepite vodu z neznámeho zdroja.
6. Uvarené jedlo čo najskôr zjedzte. To, čo zjesť nevládzete, rýchlo schlaďte a odložte do chladničky. Pred podávaním zas dôkladne zohrejte.
7. Nejedzte plesnivé potraviny ani nahnité ovocie a zeleninu. Nebezpečné sú konzervy s vydutými vrchnákmi.
8. Každá potravina má dané ideálne podmienky skladovania. Túto informáciu si vždy pozorne prečítajte na obale výrobku! Nebezpečné sú konzervy s vydutými viečkami
VYHĽADAJTE LEKÁRA, KEĎ
• máte bolesti brucha, hnačku, vraciate, ste malátni,
• máte horúčku 38 °C - 39 °C. Príznaky sa môžu vyskytnúť už po 6 až 12 hodinách,
• u detí a oslabených dospelých sa môže vyvinúť aj veľmi ťažká forma choroby.