Toto naozaj povedal expert!? Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) kliniky úrazovej chirurgie na bratislavských Kramároch chýba klimatizácia. Pacienti bojujú s horúčavami, hoci vedenie nemocnice si užíva klimatizované priestory. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny Beáta Sániová však pre Nový Čas šokujúco povedala, že teplo ťažko zraneným pacientom na JIS neškodí!
Na oddelení JIS-ky kliniky úrazovej chirurgie končia pacienti vo vážnom stave po ťažkých úrazoch či dopravných nehodách. „Nedá sa povedať, že by teplo na JIS-ke pacientom škodilo. Keď má niekto horúčku 39 stupňov, neprekáža mu, že v miestnosti je 36 stupňov. Okrem toho sú tam prístroje, studené roztoky, pacienti berú lieky,“ šokovala svojím vyjadrením Beáta Sániová. Podľa nej klimatizácia prospieva iba personálu. „Okrem toho je všeobecne známe, že z klimatizácie bývajú ľudia chorí,“ prezradila svoje prekvapivé závery prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Martinskej fakultnej nemocnice.
Úplne inak to však vidia iní kolegovia. „Vyjadrenia pani doktorky sú absurdné!“ tvrdí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP Bratislava Milan Májek. Podľa neho je horúčava na JIS-ke pre pacientov nebezpečná, pretože ich organizmus sa veľmi rýchlo dehydruje a dochádza ku komplikáciám zdravotného stavu. „Najmä u starých ľudí je zvýšené riziko, oni totiž majú prirodzene oslabený pocit smädu. Ak si to lekár neuvedomí a naordinuje im bežný objem tekutín, u pacienta dôjde do 24 hodín k silnej dehydratácii,“ hovorí. Tvrdenie, že pacient s horúčkou teplo v izbe nevníma, je podľa neho nezmysel. „Pacient to možno nevníma, ale jeho organizmus áno. K dehydratácii dochádza aj u ľudí, ktorí sú v chladnej izbe. Pochybujem o kompetencii pani doktorky, pán minister by sa mal zamyslieť, či je ona vhodnou osobou na mieste hlavného odborníka pre anestéziológiu,“ dodáva Májek.
Tu všade na JIS klímu majú!
FNsP F. D. Roosevelta, Banská Bystrica: „Jednotky intenzívnej starostlivosti sú súčasťou monoblokov B1 a B, kde sa vzduchotechnikou vháňa 14 až 15stupňový vzduch, ktorý ochladzuje jednotlivé miestnosti. Výsledkom je teplotný komfort vo všetkých pacientskych izbách, teda aj na JIS-kách,“ tvrdí hovorkyňa nemocnice Jana Kruppová.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Košice: „Chladenie vzduchu zabezpečujú na pracoviskách s ťažkými stavmi klimatizačné zariadenia napríklad na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, JIS IV. internej kliniky či jednotke intenzívnej starostlivosti II. chirurgickej kliniky,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.
V trebišovskej nemocnici s poliklinikou patrí klimatizácia k samozrejmostiam. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny si vzduchotechniku v horúčavách pochvaľujú pacienti i personál. Nenahraditeľnú „klímu“ v tejto vyše 30-ročnej nemocnici pritom pripravujú aj na iných oddeleniach. „Vplýva to lepšie na hojenie rán, hygienu a čistotu vzduchu a, samozrejme, aj rýchlejšie uzdravenie,“ povedal riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový.
Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti z rozhorúčených nemocníc!
Píšte do diskusie, alebo na tip@novycas.sk.