Veľa ľudí si nedokáže predstaviť rozsah ekologickej katastrofy v Mexickom zálive. „Pracujem na lodi, ktorá likviduje následky úniku ropy a každý deň vidím na vlastnéoči, aká hrôza sa stala. A ak si Európania myslia, že sa ich to netýka, sú na omyle,“ napísal nám Ján Antal, člen posádky lode, ktorá má za úlohu zlikvidovať z hladiny časť unikajúcej ropy.
Ján Antal je bratislavský rodák, žijúci od roku 1983 v Austine v štáte Texas. Práve havária na ťažobnej veži v Mexickom zálive mu dala prácu - je šéfkuchár na lodiach, ktoré zberajú len pár metrov od miesta aprílovej havárie zvyšky uniknutej ropy. Momentálne má po dvoch odrobených mesiacoch dva týždne voľna, po nich sa na palubu opäť vracia.„Každý deň vidím, že táto havária je obrovského rozsahu, čo si veľa ľudí ešte ani neuvedomuje. Bude to mať veľké následky na životnom prostredí a aj dopad na ekonomiku pobrežných štátov v oblasti Mexického zálivu. Lenže aj Golfský prúd vzniká v Mexickom zálive, takže ropa sa môže čoskoro dostať až k pobrežiu Európy!“ nazdáva sa. „Snažím sa pomôcť, ako sa dá. Medzi ľuďmi, ktorí v zálive bojujú proti katastrofe, som stretol aj zopár Rumunov, Poliakov a Rusov."
Vinník nehody, petrolejárska spoločnosť BP, využíva na odstraňovanie úniku čierneho zlata niekoľko spôsobov. Odsáva ho z povrchu špeciálnymi zariadeniami na lodiach, druhou je zber do plávajúcich kruhov a následné spaľovanie a treťou postrekovanie ropy chemikáliami, aby sa rozložila. Všetky metódy pritom majú svoje riziká a ďalšie následky na životné prostredie... „Je to katastrofa. Ak si pamätáte haváriu tankera EXXON Waldez, táto havária je oveľa horšia a bude to mať následky veľmi veľa rokov,“ tvrdí Ján podľa toho, čo videl a počul od odborníkov v oblasti.
Popri povinnostiach šéfkuchára si stíha nafotiť množstvo fotografií z oblasti, okrem toho počas dovolenky pozorne sleduje aj výkony slovenských športovcov: „Hoci mám aj americké občianstvo, stále som stopercentný Slovák! Rád fandím našim reprezentantom v dobrých aj zlých situáciách. Škoda, že nám nevyšla hokejová olympiáda vo Vancouvri, v závere sme mali v boji o medailu smolu. Teraz zasa držím palce futbalistom, nech to v Afrike dotiahnu čo najďalej! Veľmi ma teší, že aj vďaka nim sa Slovensko zviditeľňuje aj ľudia v USA už vedia o našej krajine, a to je super.“
Autor: jč, Nový Čas