Ich množstvo prekvapilo mnohých odborníkov. Obyvatelia Dediniek sú z návratu riečnych mäkkýšov prekvapení. „Na prechádzke po brehu priehrady som nechcela veriť vlastným očiam. V Dedinkách žijem tridsaťdva rokov, ale veľké lastúry som tu nikdy nevidela. A ani oveľa starší susedia!“ čuduje sa Helena Šlejzáková (58), ktorá okrem lastúr našla v priehrade aj raky. Prekvapená žena si sprvu myslela, že ich niekto vyhodil, hoci ich bolo príliš veľa. Až na internete sa presvedčila, že ide o naše lastúry.
„Svedčí to o tom, že voda v priehrade musí byť veľmi čistá,“ vraví H. Šlejzáková. Nečakaný výskyt mäkkýšov v obci potvrdil aj starosta Dediniek Milan Ogurčák. Netají sa, že ho to teší, výskyt lastúr by totiž do obce mohol prilákať zvedavcov. „Priehrada síce slúži na výrobu elektrickej energie, ale opomínať nemožno ani rozvoj cestovného ruchu. Pre turistov máme vždy dvere otvorené,“ hovorí M. Ogurčák.
Prekvapenie z lastúr v priehrade Dedinky neskrývali ani zoológ Jozef Kormančík a strážca prírody Národného parku Slovenský raj Miroslav Lehocký. O rakoch v nádrži vedeli, ale o lastúrach nie. Potvrdili však, že ide o druh riečnej lastúry, ktorá síce nie je chránená, no žije len vo veľmi čistom prostredí.
VIAC O LASTÚRE
Tento druh sladkovodnej lastúry (lat. názov Anodonta anatina) patrí k mäkkýšom, ktoré sa zahrabávajú do bahna. Potravu, rôzne larvy, si filtrujú z vody. Dýchajú žiabrami a pre život vyžadujú čistú vodu s trvalým prúdením. Sú veľmi citlivé na znečistenie, preto patria k indikátorom čistoty vody. Dožívajú sa 20 až 40 rokov.