Zo zákulisia strany Sloboda a Solidarita prenikli prvé programové plány. A už aj tie rozdeľujú občanov! Ide konkrétne o zrušenie výsluhových dôchodkov pre uvedené tri skupiny štátnych zamestnancov. Strana chce dosiahnuť, aby ich práca nebola odmenená po jej skončení na dôchodku, ale priamo – naraz počas nej, t.j. navýšenie mzdy na úkor dôchodkov. Policajný prezident Ján Packa varuje pred problémami a v rozhovore pre Čas.sk povedal, že „len blázon rozbíja to, čo funguje“.
„V prvom rade je potrebné poukázať na to, že policajti a hasiči si na svoje výsluhové dôchodky šetria sami! V praxi to znamená, že to čo si nasporí hasič, alebo policajt za tie roky, to sa mu potom vráti, resp. mu prispejú ešte mladí hasiči či policajti, ktorým to zas vrátia mladí, keď oni budú odchádzať,“ vysvetľoval na úvod v diskusii čitateľ Braňo, ktorý sa podelil aj so svojím názorom. „Tento sociálny systém je fungujúci a dokonca ziskový a preto každý dôvod na jeho zmenu alebo zrušenie je nezmyselný, nakoľko štátny rozpočet ako ani občanov nič nestojí! Meniť ho je chorý a populistický krok pravdepodobne nastupujúcej vlády, ktorá sa chce blysnúť v očiach závistlivých občanov,“ povedal otvorene na obhajobu súčasného systému vyplácania výsluhových dôchodkov.
K Braňovi sa pripojil aj ďalší čitateľ Dušan, ktorý potvrdil jeho vysvetlenie o fungovaní systému. „Po prvé si na svoje dôchodky šetria sami a neťahajú peniaze zo sociálnej poisťovni.“ Dušan ďalej pokračoval s reakciou na ďalšieho diskutujúceho. Ten napísal podľa vlastných slov skutočný príbeh hutníka, ktorý prišiel pri práci o život a na rozdiel od policajtov ho na dôchodku nečakajú také výhody. „Po druhé sú na telefóne 24 hodín + noc; dva týždne cez povodne nespia, nevidia svoju rodinu a zachraňujú z*dky a majetok takých ako ty. Chcel by som vidieť ako ten tvoj hutník sa bude správať počas nasadenia do vojnového konfliktu a v 40 stupňových horúčavách s nepriestrelnou vestou plniť úlohy,“ tvrdo uzavrel Dušan.
Porovnaniu s iným povolaním sa nevyhol ani ďalší čitateľ, ktorý je taktiež zástancom súčasného systému. „Je to presne tak ako u učiteľov - ako im je dobre že majú 2 mesiace prázdnin v lete, však? Každý to komentuje, že je to nespravodlivé a podobne, ale prečo neštuduje a nejde za učiteľa? Nehodnotím, keď neviem a neskúsim. To by si mal zapamätať každý z nás.“ Čitateľ takisto reagoval na mnohé príspevky týkajúce sa policajtov, ktorí sa správajú počas pracovnej doby neprístojne. „Tu nejde o to, koho v praxi takto poznáme - ide o všetkých ľudí v tejto sfére. V každom povolaní a v každej práci sa nájde vždy niekto nezodpovedný, lenivý, sebecký a neviem aký.“ Na záver vyzdvihol hodnotu všetkých troch povolaní. „Dobre sa volá pomoc policajtov, vojakov a hasičov v prípade ohrozenia - vtedy to hej, ale keď treba kydať tak sa na všetko zabudne a už sa hubami melie.“
O niečo viac názorov v diskusii obhajovalo nový reformný systém z dielne SaS. Dokonca sa objavili špekulácie o zneužívaní. „Ani nie tak hasiči, ale policajti a vojaci určite systém dlhodobo zneužívajú. Odslúži si svojich pár rokov a ide do dôchodku. Mám veľa kamarátov, nič proti nim, ale cielene robia to isté. Sú policajti, 10 rokov štúdiu a školia a keď konečne môžu začať vykonávať svoju profesiu odchádzajú do dôchodku. Navrhoval by som im zvýšiť plat a do dôchodku ísť v šesťdesiatke,“ predstavil svoj návrh čitateľ Čas.sk.
Aj ďalší príspevok sa týkal skúsenosti z praxe. „Mám kolegu, bývalého vojaka. Podľa vlastných slov si odsedel a odpil 15 rokov niekde v kancelárii. Občas bola aj nejaká robota a ťažšie obdobie, ale nezrobil sa. Dôchodok má skoro dvojnásobne vyšší ako môj otec – dôchodca, ktorý išiel do dôchodku po 42 odrobených rokoch. Išiel tam predčasne po troch rokoch, lebo sa ho chcel dožiť.“
Problém v neprimerane vysokých výhodách a ich zneužívaní vidí aj iný čitateľ. „Uznávam, že pre bezpečnosť štátu a verejnosti je potrebná polícia, ale na druhej strane by nemali byť príslušníci Policajného zboru postavení do pozície nadobčanov so zvláštnymi sociálnymi výhodami a zabezpečením!“ dodal odvážne.
Aký je váš názor na túto problematiku? Poznáte policajtov, vojakov, hasičov či záchranárov, ktorí si podľa vás výsluhové dôchodky plne zaslúžia? Či opak je pravdou? Aký systém by ste navrhli vy? Jednoducho sa prihláste do diskusie alebo napíšte na tip@novycas.sk!