Hnijúce jahody bez jediného kvetu, polámané paradajky, obžraté listy šalátu. Tak to momentálne vyzerá skoro vo všetkých záhradkách na Slovensku. Časť úrody sa vám však ešte môže podariť zachrániť!
Základom je zlikvidovať všetko plesnivé a nahnité. A postrekovať, veľa postrekovať. „Hoci sme proti používaniu chemických prípravkov v záhradách, v tomto roku sa bez nich nebude dať zaobísť. Množia sa hubové choroby i ďalší škodcovia,“ hovorí predseda Slovenského zväzu záhradkárov profesor Ivan Hričovský. Okrem toho je dôležitá aj mechanická ochrana strihanie a odrezávanie napadnutých konárov a listov. „Časť úrody je stratená, ale časť sa dá dosiať- napríklad cibuľka, reďkovka, mrkva. Záhradkári sú veľmi silní, môžu svoju úrodu ešte zachrániť, aj keď bude v tomto roku slabšia,“ povzbudzuje profesor Hričovský.
3 PRAVIDLÁ MOKREJ ZÁHRADY
♣ Rastliny, ktoré uhynuli, ihneď zlikvidujte. Nikdy nečakajte, že sa spamätajú. Predídete tak šíreniu škodcov a plesní z uhynutých rastlín.
♣ Časti rastlín napadnutých plesňou vždy odstráňte a zlikvidujte, aby sa pleseň nešírila. Ideálne je napadnuté listy spáliť.
♣ Nebráňte sa chemickej ochrane. V tomto roku, ak chcete aspoň niečo zachrániť zo svojej úrody, sa bez nej nezaobídete.
AK ZÁHRADU ZALIALA POVODEŇ
Všetky plodiny, ktoré boli zaplavené povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba považovať za škodlivé zdraviu!
♣ I keby boli len čiastočne zaplavené a keby ďalej rástli, v žiadnom prípade ich nejedzte bez posúdenia regionálnym hygienikom!
♣ Ovocie na stromoch a kríkoch, ktoré nebolo povodňovou vodou priamo dotknuté, môžete jesť po dôkladnom umytí pitnou vodou.
TÁTO PLIAGA TERAZ NIČÍ ÚRODU!
Chrastavitosť
V bezpečí pred ňou už nie sú ani záhradky na juhu Slovenska. Doteraz sa vyskytovala skôr na severe, najmä v okolí Žiliny a Martina, v tomto roku napáda aj južné Slovensko a bude sa šíriť ďalej.
Ako sa chrániť ? Siahnuť musíte po chemických prípravkoch proti hubovým chorobám.
Vošky
„Takéto množstvá vošiek, ako sú v tomto roku, sme nemali niekoľko rokov!“ hovorí profesor Hričovský. Na jednom strome je napadnutých aj 20 30 mladých konárov.
Ako sa chrániť? Napadnuté letorasty ovocných stromov treba skrátiť za piatym listom a odrezok spáliť.
Jahody Odstráňte plesnivé plody a listy, podsteľte rastlinku čiernou fóliou alebo posekanou slamou či trávou. |
|
Paradajky Zlomené vetvičky od režte alebo tie väčšie skúste omotať lepiacou páskou. V prípade sčernania plodov a listov kvôli vlhkosti ich hneď odrežte a spáľte. Ak pleseň napadla stonku, už ani postrek nepomôže, musíte zničiť celú rastlinu. |
|
Uhorky Ak ešte nie sú celkom zničené, skúste z hriadky odhrabať mokrú zem a namiesto nej nasypte suchú úrodnú hlinu. Plody nenechávajte ležať na premočenej zemi, prechodne ich obaľte do textílie. |
|
Šalát Ak ho poškodili krúpy, zničené lístky ostrihajte nožnicami. Takisto ako pri uhorkách vy meňte mokrú pôdu za suchú. Proti slimákom nasypte okolo rastlín trochu popola a priestor okolo šalátu zakryte textíliou. |
|
Mrkva Okolo mrkvy prekyprite mokrú pôdu vpichmi. Nabudúce ju zasaďte do vyvýšených záhonov a vedľa nej zasaďte cesnak. Vie totiž ochrániť proti plesniam a hnilobe. |
|
Ovocie, vinič Ak krúpy spôsobili rany aj na dreve, poškodené časti odrežte alebo odstrihnite a rastlinu postriekajte proti hubovým chorobám. |
Autor: ses, aha!