Nebojí sa ich uštipnutia! Veronika Lipjanská (5) z Horných Hámrov (okr. Žarnovica) sa spolu so svojim ockom stará asi o pol milióna včiel. Nebojí sa ich ani napriek tomu, že ju už párkrát nepríjemne uštipli. Denne sa im venuje najmä preto, že miluje med, ktorý sama vytočí z plástov.
Veronika sa spolu s otcom stará o sedem úľov. V nich spolu chovajú sedem včelích rodín. "Včielok sa vôbec nebojím, hoci ma už niekoľkokrát poštípali," vraví Veronika. Lásku k včelám zdedila po otcovi Antonovi (46), ktorý sa včelárstvu venuje už celé roky.
Jeho dcérka Veronika pri včelách každý deň strávi aj celé hodiny. Najlepšie jej pritom ide vytáčanie plástov. A to všetko preto, lebo miluje med! "Používame ho najmä do koláčov, ale deti ho ľúbia aj natretý na chlebe či rožkoch," vysvetľuje Veronikin otec.
Včelár však upozorňuje, že bodavý hmyz vie byť aj poriadne nebezpečný. "Treba vedieť, kedy sa k nim dá priblížiť. Teraz, keď je znáška, sú však pokojné," vraví Anton Lipjanský a dodáva, že na uštipnutie včiel spočiatku reagoval horšie než jeho malá dcérka. "Opúchal som. No zvykol som si."
S pomocou svojej Veroniky ročne vyrobia asi 300 kíl medu. "Ak však má byť kvalitný, musí byť vytočený v správnom čase. Mal by mať sýtu farbu a musí byť číry," vraví včelár. Med je podľa neho pre človeka prospešný. Už dávno sa vie, že lyžica medu ráno pomôže pri žalúdočných vredoch, zápche, hnačke, chorobách pečene či žlčníka, pri zápale žalúdka, dvanástnika alebo sliznice hrubého čreva. Med posilňuje imunitu a pomáha proti nespavosti. "Neodporúčam ho však dávať do čaju. Pri teplote vyššej ako 50 °C totiž stráca dôležité látky," dodáva A. Lipjanský.
Autor: mkš, Nový Čas