Okolím Bratislavy a južným Slovenskom sa včera podvečer prehnala smršť. Krúpy veľké ako pingpongové loptičky vystrašili obyvateľov a do redakcie nám začali posielať fotky. Jana z Peznika zachytila na fotkách krúpami zasypanú záhradku, čitateľka Diana zas krúpami posiatu ulicu. Ľadové krúpy obyvateľov Pezinku, samozrejme, vôbec nepotešili. "Čo nezničili nedávne dažde, to dobil dnes ľadovec," povedal jeden z pezinských záhradkárov, ktorý si neželá byt menovaný.
"Také niečo som ešte nezažil. Roky som žil v Zamagurí, kde sú búrky časté, ale také krúpy som ešte padať nevidel. Niektoré boli veľkosti orechov," povedal pre Čas.sk Martin Martančík (32) z Horných Janík (okres Dunajská Streda), kde padali veľké ľadové krúpy niekoľko minút. "Narobili škody v záhradách, na poliach, ale aj na autách," dodal Martančik, ktorý pohotovo ľadové krúpy zachytil fotoaparátom.
VIDEO: Krupobitie v Novej Dedinke pri Bratislave
Prečo padajú ľadové krúpy ?
Krúpy vznikajú v búrkovom oblaku v dôsledku niekoľkonásobného výstupného a zostupného pohybu zárodočného ľadového kryštálika. Búrkový oblak často dosahuje výšku až 10 kilometrov, kde sa teplota vzduchu bežne pohybuje pod -30 °C. V búrkovej oblačnosti je rýchlosť vzduchu veľmi vysoká, dosahuje aj nad 100 km/h a tým ľadové kryštáliky neustále vystupujú a zostupujú, narážajú na seba. Týmto procesom dochádza k nabaľovaniu jednotlivých ľadových kryštálikov na seba a k tvorbe krúp. Mohutné výstupné prúdy vzduchu udržujú veľké kusy ľadu o obvode 20-30 cm a váhe 2-4 kg a veľmi rýchle zostupné prúdy vzduchu neumožňujú ich roztápanie v teplejších spodných vrstvách atmosféry a tým niekedy veľmi veľké krúpy dopadajú na zemský povrch. Najlepšie podmienky na tvorbu krúp sú vytvorené pri veľmi veľkých teplotných kontrastoch, keď na prehriaty zemský povrch prúdi chladný a vlhký vzduch. Na rozhraní týchto dvoch odlišných vzduchových hmôt sa vytvorila búrková oblačnosť doprevádzaná nebezpečnými meteorologickými javmi, najmä silným nárazovým vetrom, intenzívnymi zrážkami a veľkými krúpami. Krúpy o väčšej veľkosti ako slepačie vajce sa vyskytujú len občas. Na Slovensku boli mimoriadne zaznamenané o priemere nad 20 cm a váhe nad 2 kg.
VIDEO: Prietrž mračien v Pezinku
Prehnala sa smršť aj vaším okolím? Pošlite nám fotky alebo video!