Myslíte si, že Slováci sú už pripravení na akceptáciu homosexuálne orientovaných ľudí v spoločnosti? Vyjadrite svoj postoj k tejto téme v DISKUSII pod článkom alebo nám napíšte na tip@novycas.sk!
Podujatia, ktoré nieslo názov Dúhový Pride 2010, sa zúčastnilo približne 500 ľudí, medzi ktorými nechýbali známe tváre nielen z prostredia šoubiznisu. Na stretnutie tak prišla napríklad herečka Henrieta Mickovičová, spisovateľ Michal Hvorecký, ale aj niekoľko zahraničných europoslankýň. Cieľom organizácie stretnutia bolo zviditeľnenie a boj za zrovnoprávnenie.
„Homosexuáli a lesbičky by mohli uzatvárať manželstvá. Majú mať rovnaké práva ako heterosexuáli,“ povedala pre Nový Čas bisexuálka Paulína (20) z Malaciek.
Už pred samotným oficiálnym začiatkom Dúhového Prideu sa gejovia, lesbičky a ich hostia nevyhli útokom, ktorých strojcom boli predovšetkým stúpenci politickej strany Naše Slovensko. Strana kandiduje aj v nastávajúcich parlamentných voľbách. Jednotkou na jej kandidátke je Marián Kotleba.
Počas útokov zo strany extrémistov utrpelo menšie zranenia niekoľko ľudí, predvolaných bolo spolu 29 osôb. Bratislava na istý čas pripomínala nekontrolovateľné bojové pole, ktorému dominoval slzný plyn a monitorujúci vrtuľník. Podujatie sa pre viacero konfliktov najprv úplne zrušilo.
„Je smutné, že polícia nezabezpečila trasu, ktorú sme nahlásili niekoľko mesiacov vopred,“ povedal spoluorganizátor akcie Peter Weisenbacher.
V podvečerných hodinách sa účastníci pochodu presunuli do Petržalky, kde neoficiálne pokračovali pod stálym dohľadom polície. Podobné problémy postihli aj českú verziu podujatia spred dvoch rokov. Aj v prípade slovenskej polície tak išlo pravdepodobne o neskúsenosť s podobným druhom akcie.
Bratislava sa stala vôbec posledným hlavným mestom členských štátov Európskej únie, ktoré zorganizovalo oficiálne stretnutie pre gejov a lesbičky.
VIDEO: Dúhový pride v Bratislave - Po bozkoch tiekla krv!