Malý, no o to nebezpečnejší parazit bažiaci po ľudskej krvi. Na kliešťa si treba dávať veľký pozor, pretože môže vyvolať závažné ochorenia kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.
Kliešte žijú najmä na miestach s vysokou vlhkosťou, hlavne v zmiešaných a listnatých lesoch, ale aj v husto pokrytých kríkoch. Sústreďujú sa aj na lúkach, na steblách trávy a v mestských parkoch. Ich počet má na ďalej stúpajúcu tendenciu a udomácnili sa aj v oblastiach, ktoré doteraz neobývali, napríklad v regióne pod Tatrami, v Levoči, Kežmarku či Ružomberku. Je to dôsledok globálneho otepľovania, ale aj toho, že v posledných rokoch je na horách viac zrážok ako v nížinách, takže vhodné podmienky na život nachádzajú už aj v ihličnatých lesoch. Najviac zamorený je Trenčiansky a Nitriansky kraj
CH O R O B Y
Kliešťová encefalitída
Prvé príznaky ochorenia majú podobu chrípky. Druhá fáza je sprevádzaná bolesťami hlavy, vysokými horúčkami. V prípade neskorého vyhľadania lekárskej pomoci hrozí trvalé poškodenie nervového systému.
Lymská boreliózna
Má podobné príznaky ako viróza - zvýšená teplota, zimnica, bolesti v krku, prípadne aj zvracanie. Okrem toho sa u väčšiny postihnutých do 10 dní objaví červená škvrnka v oblasti prisatia. Keď sa začne zväčšovať a dorastie do veľkosti asi 5 cm, neváhajte a choďte k doktorovi, ktorý vám dá antibiotiká. V opačnom prípade sa do troch mesiacov môže vážne po škodiť nervový, kĺbový alebo kardiovaskulárny systém.
A K O S A B R Á N I Ť
• Najlepšou prevenciou je očkovanie. Na stopercentnú ochranu je potrebné prijať tri vakcíny najneskôr do konca apríla.
• Do prírody noste dlhé nohavice, pevnú obuv a v ideálnom prípade vyššiu, aby ste do nej mohli nohavice stiahnuť.
• Na pokožku používajte repelenty a na oblečenie insekticídy. Preferujte svetlé oblečenie.
• Vyhýbajte sa ležaniu v tráve.
• Používajte aj prikrývku hlavy.
• Pamätajte, že nositeľ mi kliešťov sú aj psy. Ak neviete, či boli proti kliešťom ošetrené, radšej sa s nimi veľmi neobjímajte.
A K O V Y B R A Ť K L I E Š Ť A
1. Zahryznutého kliešťa najprv pokvapkajte alkoholom alebo iným dezinfekčným prípravkom a pár minút počkajte.
2. Nikdy ho nepotierajte olejom.
3. Najlepšie je použiť pinzetu alebo kartičku určenú na vyberanie kliešťa, ktorú predávajú v lekárni.
4. Kliešťa zachyťte na povrchu kože a jemným asi minútovým ťahaním ho pomaličky vytiahnete.
5. Kliešť nie je skrutka, nemôže sa vy točiť z tela v smere hodinových ručičiek. Môže sa totiž stať, že jeho hlavička zostane v koži. V takom prípade treba vyhľadať lekára.
6. Po vybratí kliešťa miesto dôsledne vydezinfikujte
Č I T A T E L I A R A D I A
Proti kliešťom postačí odvar
Tento recept mi priniesla teta zo Švédska a minulý rok som ho úspešne vyskúšala so synom a s neterou, napísala naša čitateľka. V deň, keď sme plánovali výlet do lesa, sme sa dôkladne všetci nasprejovali doma vyrobeným odvarom. Nestihol to len syn mojej sesternice, ktorého neskôr doviezli rodičia. Po návrate z lesa mal kliešťa jedine on. Od toho výletu sa naše deti vždy pred vychádzkou do lesa sprejujú domácky vyrobeným odvarom.
Recept
Ingrediencie:
• 1 vrecúško rozmarínu (dostať ho v obchode ako prísadu do jedla)
• 1 liter vody
• 1 lyžica bieleho vínneho octu
Návod:
Dáme variť 1 liter vody. Keď dosiahne var, odstavíme ju a dáme do nej vylúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Odvar potom prelejeme do fľaštičiek s rozprašovačom a uschovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme nechránené časti tela.
Autor: ep, Nový Čas