Kým na mladých ľuďoch si cenia ich fexibilitu, znalosť cudzích jazykov a prácu na počítačoch, starších chvália pre ich zodpovednosť a dlhoročnú prax. Podľa marcovej štatistiky Sociálnej poisťovne na Slovensku pracuje 134 637 dôchodcov. Na druhej strane úrady práce evidujú 27 625 nezamestnaných absolventov a 163 491 mladších ako 35 rokov.
Mladí sa sťažujú na starých, že kvôli nim nie je dostatok práce na trhu a starí lamentujú, že z dôchodku sa vyžiť nedá. Chceli sme vedieť, ako tento spor vnímajú známe slovenské firmy. Koho by uprednostnili ony, kto je podľa nich lepší zamestnanec?
Pýtali sme sa známych firiem:
1. Ktorých záujemcov na pohovoroch uprednostňujete, mladých ľudí (najviac do 30 rokov) alebo ľudí v dôchodkovom veku a prečo?
2. Aké sú podľa vás výhody a nevýhody mladých zamestnancov a dôchodcov?
PRE MLADÝCH
Globtour - Cestovná kancelária
1. Uprednostňujeme ľudí s praxou. Ak sa rozhodneme pre ľudí bez praxe, určite volíme ľudí do 40 rokov.
2. Výhody mladých: jazyková zdatnosť, počítačové znalosti, fexibilita. Nevýhody mladých: bez skúsenosti, často nesamostatnosť a strach zo zodpovednosti. Výhody starších ľudí: skúsenosti, komunikačná zdatnosť. Nevýhody starších ľudí: neprispôsobivosť, neznalosť počítačových zručností, jazykov, pohodlnosť.
Dell - Informačné technológie
1. Pre nás sú dôležité znalosti a zručnosti. Našim požiadavkám vyhovujú viac mladší ľudia. Priemerný vek zamestnanca Dell v Bratislave je 29 rokov.
2. Dôležité sú schopnosti, nie vek človeka.
Trenkwalder - Personálna agentúra
1. Hľadáme skôr junior ľudí, ktorých si chcú zamestnávatelia vyučiť na svoj obraz.
2. Dôvody, prečo zamestnávatelia zvažujú spoluprácu s mladými ľuďmi, sú ich nestabilita a nelojálnosť, prehnane vysoké nároky najmä na mzdu. Ľudia v dôchodkovom veku veľakrát nespĺňajú základné predpoklady na jazyk či počítačové zručnosti. Na druhej strane sú lojálni a zodpovední.
Orange - Mobilný operátor
1. -
2. Výhody mladých ľudí: nadšení, ovládajú najnovšie trendy, nepoznačení zlými pracovnými návykmi. Nevýhody mladých ľudí: chýbajú im pracovné skúsenosti. Výhody dôchodcov: pracovné skúsenosti. Nevýhody: neovládajú jazyky, častokrát ani prácu s PC.
PRE OBOCH
UPC - Poskytuje služby televízie, internetu a telefónne
1. Rozhodujúcim kritériom je odbornosť. Vek nepredurčuje osobu na to, aby svoju prácu vykonávala profesionálne a zodpovedne.
2. Bežne sa stretávame s tým, že ľudia vo vyššom veku sú adaptabilní a rýchlo sa naučia narábať s modernou technológiou. Na druhej strane sú prípady, keď mladší človek nemá snahu pristupovať k práci angažovane a zodpovedne.
Kaufland - Obchodný reťazec
1. Pre firmu je dôležitá kvalita uchádzača, jeho skúsenosti a vzdelanie. Na mnohé pracovné pozície prijímame aj uchádzačov bez praxe a ponúkame im systém odborného vzdelávania.
Imperial Tabacco - Predaj a distribúcia tabakových výrobkov, držiteľ ocenenia Najlepší zamestnávateľ 2010
1. Pri výbere rozhodujú skúsenosti, schopnosti a osobnostný profil.
2. Máme zastúpené všetky vekové kategórie zamestnancov. Veríme, že práve takáto veková pestrosť je pre spoločnosť zdravá.
Sandoz - Farmaceutický priemysel, druhý v ankete Najlepší zamestnávateľ v roku2010
1. Iné požiadavky sa kladú napríklad na farmaceutického reprezentanta, kde sa môže vybrať aj absolvent, aj kandidát s viacročnou praxou a iné na manažéra.
2. Náš súčasný pracovný tím je rôznorodý, čo sa týka pohlavia, veku (rozpätie od 24 - 55 rokov), a ďalších kritérií. To všetko nám umožňuje vytvárať silný tím.
Nay - Predajňa špecializovaná na bielu a čiernu techniku 1. Pri pohovore sa snažíme odhaliť motiváciu uchádzača o prácu, jeho skúsenosti a možné riziká spojené s jeho osobou. Neprihliadame na vek.
2. Ak prijmete mladého človeka, musíte ho učiť základným pracovným návykom. Na druhej strane je však množstvo mladých ľudí, ktorí prvé pracovné návyky získavali v zahraničí a sú fexibilnejší. Ľudia vo vyššom veku sa považujú za zrelšie osobnosti a sú stabilnejší.
SPP - Slovenský plynárenský priemysel
1. Pri prijímaní zamestnancov postupujeme bez obmedzení a diskriminácie. 2. Uprednostňujeme zmiešané pracovné tímy mladých a starších kolegov.
Tatra banka - Univerzálna banka
1. Rozhodujúcimi kritériami sú skúsenosti, zručnosti a schopnosti kandidátov. 2. Výhodou absolventov je, že sa rýchlo učia, sú fexibilní a rýchlo sa prispôsobia meniacim sa podmienkam. Naopak, sú menej stabilní, chcú rýchlo stúpať po kariérnom rebríčku. Ľudia s dlhoročnými pracovnými skúsenosťami sú stabilnejší a lojálnejší. Majú lepší vzťah k práci. Na druhej strane majú slabšie jazykové znalosti a počítačové zručnosti.
Siemens - Dodávateľ IT technológie, čiernej a bielej techniky...
1. Pri výbere rozhodujú kvalifkácia uchádzača, odborná prax, jazykové znalosti a osobnostné predpoklady.
2. Výhodou absolventov sú tvárnosť, nadšenie, flexibilita a lepšie jazykové vybavenie. Výhodou starších sú bohaté skúsenosti, širšia odborná kvalifkácia, vyššia stabilita.
Slovnaft - Chemická a petrolejárska rafnéria
1. Nezohráva úlohu vek uchádzačov, ale ich odbornosť. Máme veľa pozícií, pre ktoré je rozhodujúca prax. Na tieto pozície si dokonca nemôžeme dovoliť prijať čerstvých absolventov.
2. Absolventi sú fexibilnejší a ľahšie sa prispôsobujú zmenám, sú jazykovo lepšie vybavení a majú bližšie k moderným technológiám. Chýbajú im však skúsenosti. Starší ľudia majú bohaté skúsenosti, na základe ktorých lepšie dokážu predvídať, eliminovať riziká, ale ich reakcia na zmeny nemusí byť pohotová, zvyčajne sú slabšie jazykovo vybavení.
PRE STARÝCH
Hypernova - Obchodný reťazec
1. Dôchodcov často využívame brigádnicky alebo prijímame na základné pozície. Dokonca s nimi máme často lepšie skúsenosti ako s mladými ľuďmi bez praxe.
2. Ľudia v dôchodkovom veku sú časovo fexibilnejší. Okrem toho majú pracovné návyky a sú spoľahlivejší ako mladí ľudia. Niekedy sú pomalší, ale pri práci pokladníka zaznamenávajú nižšiu chybovosť.
Už zajtra si prečítajte v Novom Čase konkrétne skúsenosti čitateľov.
Pridať sa so svojim názorom môžete aj vy - napíšte nám, čo si myslíte o zvýhodňovaní mladých či starých na trhu práce!
Diskutujte pod článkom alebo píšte na tip@novycas.sk.
Autor: Daniela Šulcová, Nový Čas