K téme „Pracujúci dôchodcovia vs. nezamestnaní mladí: Kto komu berie prácu?“ sa vyjadrilo veľmi veľa našich čitateľov. Najviac ohlasov prišlo práve od mladých, ktorí sa cítia pracujúcimi dôchodcami ochudobňovaní o svoje pracovné príležitosti. Svojou troškou do mlyna však prispeli aj samotní dôchodcovia.
Nespokojná dôchodkyňa Eva Polláková patrí k pracujúcim dôchodcom a z článku má zlý pocit. „Pracujem hlavne preto, lebo by som z dôchodku nevyžila! Postavili ste ma pred dilemu – mám sa vzdať páce a prenechať ju mladým a začať kradnúť?,“ píše v reakcii pani Eva. Má maturitu, nadstavbu a niekoľko semestrov vysokej školy. Pracovala celý čas až do odchodu na dôchodok, teraz žije sama v 1-izbovom byte a má príjem iba 263,90 Eur. „Nie je to náhodou tak, že tí mladí, ktorí chcú naozaj pracovať, si prácu už dávno našli a tí, ktorým práca smrdí alebo nedokážu pracovať seriózne sa skrývajú za zástenu výhovorky, že nepracujú, lebo im starí berú prácu?“ pýta sa pracujúca dôchodkyňa a má aj ďalšie otázky. „Čo urobili mladí pre to, aby ich starí spoluobčania – dôchodcovia mohli na dôchodku spokojne oddychovať? Čo to máme za vládu, ktorá nás nechá takto živoriť a hrdlačiť do neskorej staroby?“
Podľa Vevušky nie je problém v dôchodcoch, ani v mladých, ale v zamestnávateľoch. „Nie je pravda, že dôchodcovia berú prácu mladým nezamestnaným. Problém je v tom, že každý zamestnávateľ chce zamestnávať len ľudí s praxou.“
Do diskusie sa s doplnením údajov zapojil Misomiso: „Riadni i predčasní dôchodcovia si musia platiť nemocenskú i sociálku a aj vyššie dane. A pracujú len tam, až na pár výnimiek, kde sa mladým za také malé platy pracovať nechce! Vyžiť z 330 Eur? Nájom, elektrina, koncesie a jedlo?“ vyratúva diskutér. „A čo kultúra, oddych, ako to majú trebárs v iných krajinách?“
Pohľad 61-ročného predčasného dôchodcu sa snaží sprostredkovať Ing. Ladislav Streber z Bratislavy. „Keď bude starší človek odchádzať do dôchodkového veku s penziou, akú poberajú grécki dôchodcovia, tak nebude mladým zavadzať v práci a rád im uvoľní svoje miesto. Priemerný dôchodcovský príjem na Slovensku je okolo 300 eur. Za tieto peniaze nevyžije nikto, ak si má platiť nájom, lekárov, stravu, ošatenie a ďalšie veci. Nehovorím o nejakých rekreačných pobytoch podobne ako chodia k nám na výlety dôchodcovia zo zahraničia, to si už naši nemôžu dovoliť. Ich príjem je od 1500 - 3500 eur mesačne,“ reaguje pán Ladislav. On sám má dve deti a nevie si predstaviť, ako to bude s nimi v budúcnosti, pretože situácia na Slovensku je nevýhodná nielen pre dôchodcov, ale aj pre mladých. „Nečudoval by som sa, keby odišli do zahraničia,“ píše vitálny penzista a svoj e-mail končí slovami: „Všetci majú nárok na slušný primeraný život. Nikto by nemal byť bezdomovcom, bez práce a jedla. Tomu sa hovorí sociálna solidarita.“